Reklam

Bitcoin Neden Yükselmiyor? BTC Performansı Yatırımcıları Neden Mutlu Etmiyor?

Bitcoin neden yükselmiyor?
22:49
11 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), bu yazının kaleme alındığı sırada 49.000 dolar seviyelerindeki seyrini sürdürürken 50.000 dolarlık bayrak henüz geçilemedi. Amiral gemi Bitcoin, yatırımcıların beklentisine göre düşük performans gösteriyor. Ancak gerçek böyle mi? Neden yatırımcılar mutlu değil?

Bitcoin Performansı

Kripto para piyasasının amiral gemisi Bitcoin, 1 Ocak 2021 yılı itibarıyla 29.000 dolardan alım satım işlemi görüyordu. BTC fiyatı, yaklaşık bir ay önce 68.789 dolara dokunarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Genel olarak bakıldığında, inişler çıkışlar ve konsolidasyon dönemleri dahil Bitcoin her anlamda pozitif alanda yer alıyor.

Kripto para piyasasına yeni katılan yatırımcılar, zirve seviyeden alım yaparak şu an için eksi bölgede yer alsa da yıllık bazda Bitcoin önemli bir yükseliş döngüsünün içerisinde yer alıyor. BTC, yıl içerisinde 28.000 dolara kadar süren bir düşüş seansı ile geri çekilme evresini yatırımcılara tattırmıştı.

Bunun yanı sıra en yaygın rezerv para birimi ABD dolarında görülen değer kaybı, altındaki yetersiz performans ile karşılaştırıldığında Bitcoin, bu alanda kazanan ilan edilebilir. Ancak yatırımcıları atladığı bir diğer nokta, tüm fikrin fiyattan ibaret olmadığıdır.

Bitcoin‘in neden yükselmediği ise günümüzdeki finansal piyasaların izlenmesi ile cevap bulabilir. Omicron varyantının neden olduğu korku ve endişe, insanların hükümetlere olan inancının azalması ve ekonomik kayıplar insanların hayatta kalmak adına geri çekilmesine yol açıyor. Bu bağlamda daha çok yeni katılımcılarda görüldüğü üzere satış planları devreye giriyor.

Ancak uzmanlara göre, Bitcoin fiyatındaki sıkışma önümüzdeki dönemde görülecek bir patlamanın habercisi olabilir. Yukarı veya aşağı yönlü bir tahmin yapmak henüz zor olsa da birçok metrik Bitcoin’in eskisinden daha güçlü olduğunu ortaya koyuyor.

Paniğe Kapılmak Kaybettirir

Uzun yıllardır kripto para piyasasındaki olan insanların da tanık olduğu üzere sayısız iniş çıkışlar, darbeler ve karamsar hava bu piyasadan gelip geçti. Katılımcıların dikkatli olması gereken şey, paniğe kapılmayıp doğru strateji ile yatırımlarını şekillendirmeleridir. Piyasada herkesin kazandığı bir ortam maalesef bulunmamaktadır. Yalnızca sabırlı ve iradeli kategorisindeki azınlık yatırımcının kazanacağı oldukça açıktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar