X


Şimdiye Kadar Göz Ardı Edilen Bu Sebep BTC’yi Zirveye Taşıyabilir

Bitcoin’in fiyat artışını etkileyebilecek aslında hiç dikkat edilmeyen bir etken ortaya çıktı.
09:36
11 Temmuz 2020

Fiyat grafikleri incelendiğinde Bitcoin’in (BTC) bir süredir yatay bantta işlem gördüğünü Ethereum (ETH) ve Chainlink (LINK) gibi diğer altcoin’lerden daha iyi performans sergilediğini görüyoruz. Ayrıca lider kripto para biriminin volatilitesinin de Kasım 2018’den bu yana en düşük seviyelere ulaştığı ifade ediliyor.

Öte yandan CryptoCompare’e göre Bitcoin’in USDT ve USD çiftlerindeki işlem hacmi %56 ve %44 düşerken, Haziran ayında küresel kripto işlem hacmi de %49,3 azaldı.

Demografik Özellikler

Her ne kadar bazı isimler bahsi geçen önemli sebepler dolayısıyla düşüş beklese de aslında dikkate alınması gereken artış senaryoları da var. Stack Funds tarafından yakın zamanda yayınlanan bir rapora göre Bitcoin yatırımcılarının demografik özelliklerinde görülen değişiklikler Bitcoin’i yeni zirve noktalara taşıyabilir.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bunların yanında Coindance verilerini kullanan rapora göre Bitcoin yatırımcılarının %50 gibi bir çoğunluğunu Y kuşağı oluşturuyor. Stack Funds, nesiller arasındaki servet akışının hız kazandığını ve bu sebeple Y kuşağının finansal özgürlüğe olan düşkünlüğü sebebiyle Bitcoin üzerinde satın alma baskısı oluşturabileceğini ifade ediyor.

Öte yandan rapora göre diğer nesillerden de Bitcoin’e olan ilgi artıyor ve bu BTC’nin bir varlık ve yatırım sınıfı olarak da güçlenmesini sağlıyor. Örneğin; Kanada vatandaşları arasında yapılan bir araştırmaya göre, 56-76 yaş aralığını temsil eden baby boomers kuşağı arasında Bitcoin alma oranının 3 kat arttığı ifade edilirken İngiltere Finansal Davranış Otoritesi (FCA) tarafından yürütülen yakın tarihli bir araştırma makalesinde de benzer sonuçlar bulundu ve 35 yaş üstü insanların Bitcoin’e olan ilgisinin önemli ölçüde arttığı görüldü.

Bitcoin Fiyatı

Yatırım gücünün yeni nesillere kaymaya başlaması ve yaşça büyük nesillerin Bitcoin’e olan ilgisinin artması, BTC fiyatının yeni zirveleri görmesini sağlayacak bir etken olabilir.  Rapora göre bu noktada kripto para kurumlarına çok iş düşüyor. Çünkü sağladıkları kolaylıklar ile daha çok yatırımcıyı kripto para alanına çekebilme gücüne sahipler.

Bunların yanında yakın tarihli başka bir araştırmaya göre Y kuşağının bankalardan çok Bitcoin’e güvendiği ortaya çıkmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar