X


HODL’ların Sayısı Artıyor, Bu Ne Anlama Geliyor?

Elde edilen son veriler Bitcoin’de birikim aşamasında olan yatırımcı sayısının arttığını ortaya koydu.
10:47
11 Temmuz 2020

Bitcoin her ne kadar uzun süredir yatay bir çizgide ilerlese ve bunun bir düşüş sinyali olduğu belirtilse de bir Twitter anketine katılan katılımcılar Bitcoin’den zageçmediklerini ve uzun vadeli yatırımlarını devam ettirdiklerini ifade etti.

Biriktirmeye Devam

9 Temmuz’da popüler BTC analisti “PlanB” Twitter hesabı üzerinden bir anket gerçekleştirdi ve 13.800’den fazla katılımcı anketi yanıtladı. PlanB takipçilerine, dört seçenek sundu ve hangisini tercih ettiklerini sordu. 13.800’den fazla kişiye ulaşan hazırlıksız anket, ankete katılanların %65,6’sının şu anda Bitcoin sahibi olduğunu ortaya çıkardı. Katılımcıların %18,3’ü şu anda kripto para birimi satın alıyor ve katılımcıların sadece %3.9’u şu anda BTC satıyor.

Ortaya çıkan verileri değelendiren analist, bu veriler ışığında Bitcoin fiyatının artması gerektiğini dile getirdi ve “Alış-satış oranı = 4:1 Bunun daha yüksek fiyatlara yol açması gerekiyor. Ancak satıcılar kesinlikle benim takipçilerim arasında değil.” ifadelerini kullandı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

On-Chain Veriler

PlanB’nin anketinin sonucunu on-chain verilerin de doğruladığı ifade ediliyor. Bir on-chain analist olan Philip Swift, dolaşımdaki tüm BTC‘lerin %62’sinden fazlasının bir yıldan fazla süredir hareket etmediğini ifade etmişti. Bu, tüm zamanların en yüksek seviyesini ve Bitcoin yatırımcılarının çoğunun uzun vadede yukarı yönlü hareket beklediğini gösteriyor.

Öte yandan bir Blockchain analiz firması olan Glassnode’un CTO’su Rafael Shultze-Kraft da bu verileri destekliyor. CTO, “HODL adresleri” olarak kabul edilen adreslerin Bitcoin biriktirdiğini, BTC’nin volatilitesinin 10 yılın en düşük seviyesine ulaştığını ve Bitcoin’in borsalardan çekilme oranlarının arttığını ifade etti.

Dolayısıyla analistlere göre bu belirtiler orta ve uzun vadede yeni zirveleri getirmeli. Çünkü yatırımcılar yükseliş bekledikleri için satış yapmak yerine HODL’lamayı tercih ediyor olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar