Şimdiden Tedbirinizi Alın Dedi! Dev Borsanın Kurucusu Kripto Para Yatırımcılarını Uyardı!

Yıllardır kripto dünyasının en popüler isimlerinden biri o ve güncel tahminleri yatırımcılar için uyarı niteliğindeydi.
13:00
26 Şubat 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Dev kripto para borsasının kurucu ortağı geçtiğimiz yıl kripto paralar için devasa bir çöküş görmüştü ve haklı çıktı. Bazı üst düzey fonlar da Haziran aynıdan önce BTC fiyatının 20.000 doların altına düşebileceğini söylemişti. O günlerde bu son derece uçuk bir tahmindi ancak Kasım ayına geldiğimizde tahminlerin iyimser kaldığını gördük. Kırılmaz denilen 27.500 dolar desteği ters çevrildi ve fiyat 15.500 dolara indi.

Ünlü İsimlerin Bitcoin Tahmini

BitMEX kurucusu Arthur Hayes kripto paralarla alakalı görüşlerini paylaşıyor ve bu görüşler yatırımcılar heyecanlandırıyor. Çünkü geçtiğimiz yıl adeta geleceği görüyor gibi büyük çöküş konusunda uyarmıştı. Bir zamanlar en büyük borsaların başında BitMEX geliyordu ve popüler borsa eski kripto para yatırımcıları için ayrı bir yere sahip.

Crypto Banter’a verdiği yeni bir röportajda Hayes, Bitcoin (BTC) ve diğer riskli varlıkların gerçek bir boğa koşusu gerçekleşmeden önce devasa yeni bir düşüşle karşılaşabileceğini söylüyor. Bardağın dolu tarafına bakarsak artık geri dönüş için çok fazla bir yolumuzun kalmadığını söyleyebiliriz. En kötü senaryoda bir yıkım daha göreceğiz ve muhtemelen bu geçtiğimiz yılkinden daha kısa sürecek.

“Bitcoin’in küresel risk varlıklarıyla olan korelasyonundan tam anlamıyla kurtulamadığını düşünüyorum. Son zamanlarda 16.000 doların altından 24.000 dolara kadar olan bu küçük sıçramada oldukça iyi iş çıkarmış olabilir. FTX destanının en düşük seviyelerini kıracağını düşünüyor muyum? Hayır. 20.000 doları aşabilir mi? Kesinlikle. Ancak Bitcoin’de genel risk piyasalarına denk gelecek bir düşüş daha bekliyorum ve bu bittiğinde, diğer her şey batsa bile bu alanda süper yükselişe geçeceğim, çünkü para ve maliye otoritelerinin başka bir tatsız durumda çılgınlar gibi para basmaya başlayacaklarını biliyorum”.

Kripto Paraların Geleceği

Evet özellikle kripto paralar likidite koşan varlıklar ve Çin’in iki aydır devam eden parasal genişlemesi Bitcoin rallisiyle aynı döneme geldi. Pek yaygın olmayan görüş BTC ve altcoinlerin Asya merkezli genişlemeden dolayı Fed’in faiz artışlarına rağmen yükselebileceği yönünde.

Yakın tarihli bir blog yazısında Hayes, Bitcoin ve Ethereum‘un ayı piyasasının en düşük seviyelerinden son rallilerini sürdürmeleri durumunda, piyasaların geri kalanının büyük ölçüde daha iyi performans gösterebileceğini söyledi. Kripto milyarderine göre, altcoinler sürekli bir BTC ve ETH boğa koşusunun arkasında “dikey” gidebilir. Ünlü milyarder BTC ve ETH rallisiyle hiçbir işe yaramayan altcoinlerin bile parabolik yükselişler yaşamasını bekliyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar