Yasak Cevabı! Hazine Bakanından Yeni Kripto Para Açıklaması!

Hazine Bakanı kripto paralar için yasak söylemlerine cevap verdi. Kripto paralar yasaklanacak mı?
10:34
26 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para yatırımcıları 2022 yılında karşı karşıya kaldığı birçok trajediden sonra şimdi yeni bir sürece giriyor. Fed faiz tavanına yaklaştı ancak şimdi de düzenleyiciler endüstri üzerindeki baskıyı artırmanın yollarını arıyor. ABD Hazine Bakanı dahil birçok yetkili dün bu konu hakkında açıklamalarda bulundu. Kripto paraları ne tür yasalar bekliyor?

Hazine Bakanı Kripto Açıklaması

G20 toplantısının oturum aralarında ABD Hazine Bakanı Janet Yellen kripto paraları ilgilendiren önemli bir açıklamada bulundu. Dün “kripto paralar için kapsamlı düzenleme” hedefinin tekrar altını çizen Yellen, endüstri için kapsamlı bir yasak planlamadıklarını söyledi. Geçmişte birçok kez Yellen, kripto paraların, özellikle stablecoinlerin ivedilikle regüle edilmesi gerektiğini söylemişti. Ancak ABD Kongresi halen bu konuda net bir duruş ortaya koyabilmiş değil. Geçtiğimiz yıl yapılan düzenleyici görüşmelerde SBF’nin bilirkişi olarak orada kriptoyu savunması neden yol alamadıklarını da bize anlatıyor. SBF tarafından desteklenen son taslak, DeFi uygulamalarına KYC zorunluluğu getiriyordu. Bu temel de FTX’in ABD’li müşterilerinin sayısının artmasını (gelecekte de istikrarla artmasını) sağlayacaktı.

Fakat şimdi SBF hapse gireceği günü beklerken herkes genç dâhinin aslında o kadar da akıllı olmadığını gördü. Bu ABD’li siyasilerin kripto paralara bakışını da önemli ölçüde olumsuz etkiledi.

Kripto Paralar Yasaklanacak Mı?

ABD Hazine Bakanı Yellen tarafından yapılan açıklamalardan önce Uluslararası Para Fonu (IMF) Genel Müdürü Kristalina Georgieva kripto paranın yasaklanmasının bir seçenek olması gerektiğini belirten bir konuşma yapmıştı.

“Düzenleme için çok güçlü bir baskı olmalı… eğer düzenleme başarısız olursa, bunu yapmakta yavaş kalırsanız, o zaman bu varlıkları yasaklamayı masadan kaldırmamalıyız, çünkü finansal istikrar riski yaratabilirler.”

Georgieva ayrıca gazetecilere, merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC’ler) özel şirketler tarafından çıkarılan stablecoin ve kripto para birimlerinden ayırmak gerektiğine dikkat çekti. İlk dönemlerinde blockchain’in pek de işe yarar bir şey olmadığını söyleyenler şimdi blockchain tabanlı itibari para birimlerinin kriptodan ayrılması gerektiğini söylüyor. Bu ilginç çünkü bir sonraki aşamada sınırlı bir altcoin grubu dışındaki altcoinlerin diğerlerinden ayrılması gerektiğini de söyleyebilirler.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar