Kripto Paralar İçin En Kötü Sabahlardan Biri! SEC Başkanı Yıktı Geçti!

SEC Başkanı kapsamlı bir röportaj verdi ve kripto paraları açık açık hedef aldı. Peki neler olacak?
09:03
26 Şubat 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto paraların yasaklanmasın mümkün olmadığını biliyoruz ancak yasalar onu daha az erişilebilir hale getirebilir. Bu da benimseme hızını düşüreceği için piyasalarda uzun bir süre çöküşe neden olur. Neredeyse tüm devletler kripto para piyasalarını regüle etmek için çabalıyor. Ancak herkesin gözü AB ve ABD’den çıkacak kurallarda. Bu ortamda Gensler’in yaptığı son açıklama gerçekten can sıktı.

Tüm Altcoin Menkul Kıymet

SEC Başkanı Gensler’in tüm ABD’li siyasi ve alanındaki bürokratlardan daha iyi olduğu bir şey var. O da kripto paralar ve blockchain’dir. MIT’de 2018 yılında verdiği Bitcoin ve blockchain derslerinden her fırsatta bahsediyorum. Gensler kripto paralara veya Bitcoin’e yabancı bir isim değil. Daha da önemlisi sektörü o kadar yakından tanıyor ki tüm gri alanları görüyor. Gensler saatler önce yayınlanan NYMAG makalesine göre Bitcoin hariç tüm kripto paraları menkul kıymet olarak görüyor.

Bitcoin hariç tüm altcoinlerin menkul kıymet oluşu enteresan çünkü PoW konsensüs mekanizması ile çalışan anonim kurucuları olan başka altcoinler de var. Ancak Gensler özellikle FTX çöküşünden sonra bu alandaki büyük tehlikeyi daha net biçimde gördü. LUNA ve FTX çöküşüyle birlikte düzenleyicilerin eline harika iki kötü örnek geçtiğini söylemiştik. Şimdi daha büyük iflasların potansiyel zararlarından Amerikalıları korumak isteyen Gensler dişlerini göstermeye başlıyor.

SEC ve Kripto Paralar

Yeni Kongre yine kriptoya özel bir mevzuat arayışında, ancak Gensler SEC’in ihtiyaç duyduğu tüm yasal araçlara sahip olduğuna inanıyor. NYMAG ile yaptığı son röportaj sırasında Gensler, Bitcoin’in ve kripto para birimleriyle mal veya hizmetlerin gerçek alım satımı dışında hemen hemen her tür kripto işleminin zaten SEC’in yetki alanına girdiğini söyledi.

“Bir web sitesi bulabilirsiniz, bir grup girişimci bulabilirsiniz, tüzel kişiliklerini offshore bir vergi cennetinde kurabilirler, bir vakıfları olabilir, arbitraj yapmaya çalışmak ve bunu yargı açısından zorlaştırmak için avukatlık yapabilirler.”

Başka bir deyişle, bu kripto para birimlerinin arkasında çeşitli karmaşık ve yasal olarak opak mekanizmalar kullanan insanlar var, ancak en temel düzeyde, tokenlerini tanıtmaya ve yatırımcıları ikna etmeye çalışıyorlar. (Bitcoin, benzersiz tarihi ve yaratılış hikayesi nedeniyle, bu açıdan diğer kripto projelerinden temelde farklıdır).

Gensler bugüne kadar halen kripto paraların regüle edilemeyişini nasıl açıklıyor? Gensler’e göre karmaşanın büyük bir kısmı Trump yönetiminin finansal dolandırıcılık ve düzenleme konusundaki son derece gevşek yaklaşımının yanı sıra sektörün Kongre’deki destekçilerinin saflığına atfedilebilir.

“Birçok iyi niyetli ve çalışkan kongre üyesi endüstri savunucularıyla görüşmek ve başlattıkları sözde finansal devrim hakkında onları dinlemek zorunda hissetti. Super Bowl reklamları ve Kim Kardashian gibi ünlülerin desteği gibi şeyler sayesinde Kongre üyeleri kripto hakkında giderek daha fazla şey duyuyordu çünkü bireysel yatırımcı sınıfındaki halk da buna kapılmıştı. Yatırımcıların hangi riski almak istedikleri konusunda tarafsız olmam gereken bir işteyim, ancak yatırımcının korunması konusunda tarafsız değilim.”

Son olarak kripto paraların geleceğiyle ilgili şunları söyledi;

“Tarih bize – antik çağlardan günümüze – ekonomilerin tek bir para birimi etrafında birleştiğini söylüyor. İnsanların değişim aracı ve hesap birimi – değer deposu – olarak kabul ettiği tek bir birime sahip olmanın bir ağ etkisi var. Cengiz Han’dan bu yana hükümetlerin yaptığı iki şey var: ‘Vergileriniz için kabul edilen budur ve kamu ve özel tüm borçlar için kabul edilen budur’ demek. Mikro para biriminin ekonomik açıdan pek bir faydası olduğunu düşünmüyorum ve yüzyıllardır da böyle bir şey görmedik. Bu tokenlerin çoğu başarısız olacak, çünkü soru bu ekonomiyle ilgili.”

CFTC ve SEC arasında yetki çatışması devam ediyor. Bu açıklamalardan sonra CFTC Başkanı Behnam’ın neler söyleyeceği önemli olacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI