Kripto Paralar İçin Gün Nasıl Başladı? Bitcoin ve Altcoinlerde Son Durum Ne?

Kral kripto para birimi için kritik seviye neresi? Altcoinlerde umut veren şey neydi?
08:24
26 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bugün 26 Şubat Pazar ve Bitcoin halen 24.000 doların altında alıcı bulmaya devam ediyor. Peki ya altcoinler? Onlar için durum biraz daha karışık ve fiyattan daha önemli şeyler var gibi görünüyor. Fed, enflasyon, PCE, PMI derken Şubat ayı her açıdan yatırımcılara çok uzun geldi. Peki bundan sonrası için beklentiler neler ve bugün ne durumdayız?

Bitcoin (BTC)

Kral kripto para birimi yazı hazırlandığı sırada 23.178 dolardan alıcı buluyor ve sayısız kere 23.000 dolar seviyesinin altına düştü. Halen 23.440 dolarlık güvenli bölgeyi aşabilmiş değil ve 21.800 dolar desteğine ani satış dalgasıyla hızla düşme potansiyeli bulunuyor. Sabah erken saatlerde 23.250 dolara ulaşan fiyat günlük zirvesini şimdilik burada yaptı. Dün 23:45 sularında gelen Gensler haberi fiyatta ani bir düşüşe neden oldu. SEC başkanı Bitcoin hariç tüm kripto paraların menkul kıymet olduğunu iddia ediyor. Bunu hep söylüyordu ancak genelleme yapıyor, rakam telaffuz etmiyordu. Birçoğu ifadesini kullandığı için de bazı büyük altcoinlerin SEC’in öfkesinden kurtulabileceği umuluyordu. Ancak öyle olmadı.

Bitcoin’in menkul kıymet olmayışı Nakamoto’nun bir Bitcoin Vakfı kurup başında durmayışıyla ilgiliydi. Kripto paraların çoğu eğer AWS sunucu ücretlerinin ödemesini yapmazsa hizmet vermeyi durdurabilecek türden riskli varlıklardır. SEC başkanının bundan sonraki açıklamaları yakından takip edilmeli özellikle aylar sonra yeniden yükseliş trendine giren Bitcoin fiyatının 21.800 dolar altına düzenleyici baskı nedeniyle düşme potansiyeli bulunuyor.

Kripto Paralar Son Durum

Kripto para piyasalarının kümülatif değeri 1 trilyon 62 milyar dolar, bu bölge önemli çünkü destek olarak korunması halinde yeniden 1,15 trilyon dolar bölgesi hedeflenebilir. Ancak kümülatif değeri 1 trilyon 60 milyar doların altında kalırsa 950 milyar dolara kadar sert bir düşüş görebiliriz. Bu birçok altcoin için %30’a varan kayıplara neden olacaktır.

İlk 10 kripto para arasında en az kaybeden %3,72 kayıpla XRP Coin oldu. MATIC Coin ise rallisini hem BTC düşüşü hem de ağdaki teknik aksaklık nedeniyle durdurdu ve haftalıkta %16 kayıp yaşadı. Haftanın ilk 100 kripto para arasında en fazla kazandıranı STX, CFX ve ANKR oldu. Bunların neden yükseldiğiyle alakalı zaten ayrı ayrı son dakika haberleri yayınlamıştık.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI