X


Sıcak Gelişme: SEC Başkanı Kripto Para Borsalarını Uyardı!

Yeni düzenlemeler mi geliyor? Kripto para borsalarını ne bekliyor?
21:09
13 Eylül 2021

Başkan Gensler kripto para borsalarıyla alakalı yeni bir açıklama yaptı. Borsaların SEC ile iletişimini kuvvetlendirmesi gerektiğini savunan Gensler gelecek düzenlemelerle ilgili sinyal veriyor olabilir. Özellikle 2022’nin ilk çeyreğinde SEC’in kapsamlı düzenlemeler açıklaması bekleniyor. Kripto para ekosisteminin regüle edilmesi için ABD’li siyasiler baskı kurmaya devam ediyor.

SEC Açıklaması

Coinbase tarafından yapılan “tehdit” açıklamasından sonra SEC Başkanı “daha sıkı iletişim” talebinde bulundu. Hatırlarsanız Coinbase yeni çıkaracağı bir ürün için kurumdan görüş almış ve reddedilmişti. Bu durumu tehdit gibi lanse eden ABD’nin en büyük borsası sıkı iletişimi devam ettireceklerini söylemişti.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Özellikle küresel ölçekte Binance borsasının yaşadığı baskı birçok rakibinin daha temkinli adımlar atmasına sebep oldu. Kaldı ki önümüzde halen çözülememiş bir Ripple davası da bulunuyor. Buna karşılık hiçbir kripto girişimi ulusal düzenleyicileri özellikle SEC’i karşısına almak istemiyor.

Ripple ve Diğer Davalar

SEC kripto para odaklı çok sayıda davaya imza attı. Bugüne kadar açılan davaların önemli kısmı para cezası ile sonuçlandı. Kripto ponzi reklamı yapan sosyal medya fenomenleri, G-dolar davası ve daha nicesi kurumun lehine karara bağandı. Ancak mevcut düzenlemelerin ekosistemi tam olarak kapsamıyor oluşu SEC’i zor durumda bırakıyor.

Bunun en net örneği Ripple davasıdır, bir kripto paranın menkul kıymet olup olmadığı hayati öneme sahip ve eğer menkul kıymet değilse SEC buna müdahale edemiyor. Ripple Labs avukatları davayı kendi lehlerine çevirebilmek için “menkul kıymet” konusunu irdeleyerek Bitcoin ve Ethereum’dan farklarını soruyor. Devam eden davanın aynı zamanda SEC tarafından yürürlüğe sokulacak düzenlemeleri de büyük ölçüde şekillendirmesi mümkün, kurum sadece birkaç ayda ciddi anlamda tecrübe edindi.

Amerikalı Senatörlerin yoğun baskısına rağmen radikal adımlar atamayan SEC bu noktada tecrübesini artırmak istiyor. Bugün akşam gelen “iletişim” açıklaması da bunu doğruluyor. Kurum gerekli verilere ve tecrübeye ulaştığında kusursuz bir düzenleme yayınlayabilecek. Üstelik Ripple davasındaki acemiliklerini de tekrarlamamış olacak. Hatırlarsanız duruşmalara sürekli olarak “bilirkişi” kapsamında yıllanmış SEC elemanları getiriliyordu.

Yakın gelecekte borsalar, menkul kıymet statüsünde sayılabilecek kriptolar ve stablecoinler hakkında çok ciddi düzenlemelere şahit olabilir. Elbette piyasalar bu haberlerden etkilenecektir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar