X

Serum Coin Nedir?

Project Serum, trustless çapraz zincir işlemleri ile dünyanın ilk tamamen merkezsiz türev borsasıdır.
13:49
19 Ağustos 2020

Project Serum kendisini, müşterilerin istediği hız ve fiyatta, zincirler arası işlemleri gerçekleştiren, trustless, işlevsel ve merkezsiz bir borsa olarak tanımlıyor. Serum Coin normal şartlarda Solana’da yer almasına rağmen Ethereum ile birlikte de çalışabiliyor.

SRM Coin Nedir?

Project Serum, bir kripto işlem konsorsiyumu ve DeFi uzmanlarından oluşan bir konsorsiyum ile birlikte kullanıcılarına, trustless çapraz zincir işlemleri ile dünyanın ilk tamamen merkezsiz  türev borsasını sunuyor. Trustless işlemler, ilgili katılımcıların sistemin çalışması için birbirlerini veya üçüncü bir tarafı tanımasına veya güvenmesine gerek olmadan gerçekleşen işlemler anlamına geliyor. Dolayısıyla Serum’da bir işlemi gerçekleştirmek için tanımadığınız kişilere güvenmeniz gerekmiyor.

Bunların yanında Project Serum, diğer projelerden farklarını şu şekilde sıralıyor:

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.
  • Birçok DeFi projesi merkezileştirilmiş bir oracle kullanıyor. Ancak Serum’un hiçbir aşamasında merkezi bir durum söz konusu değil.
  • Serum, çapraz zincir desteğine sahip.
  • Proje, her zaman bir dolar değerinde olan, ancak aynı zamanda kapatılabilecek bir banka hesabına da bağlı olmayan bir stablecoin’e sahip.
  • Merkezi borsalardaki gibi profesyonel bir emir defteri bulunuyor.
  • Platform ile işlemler hem çok ucuz hem çok hızlı gerçekleşiyor.

Bunlara ek olarak platformdaki emir defterinin tamamen otomatik olması, merkezsiz olması ve tamamen limit emir tabanlı olması önemli bir özellik olarak nitelendiriliyor.

SRM Token Nedir?

Platformun açıklamalarına göre, Project Serum’un kendi kripto para birimi olan Serum (SRM), kullanıcıların hiper enflasyon yoluyla değil de fayda yoluyla kazanç sağlamaları amacıyla tasarlandı. Bunun yanında SRM sahipleri proje üzerinde yönetim gücüne de sahip oluyor.

Öte yandan platform SRM token’ı, “ekosistemin omurgası” olarak nitelendiriyor. SRM token sahipleri; platformda indirimli ücretler, stake ödülleri ve yönetime katılma gibi çeşitli avantajlar elde ediyorlar.

Bunların yanında SRM, ağın performansını optimize etmeye yardımcı olmak için node’lara bağlanabiliyor. Serum’dan gelen tüm ücretler her hafta düzenlenen SRM yakma etkinliğinde yakılıyor. Ayrıca SRM sahiplerinin ödedikleri işlem ücretlerinin %60’a kadar indirimli bir şekilde kullanıcıya sunuluyor olması da farklı bir avantaj.

Tüm bunların yanında Serum token CoinMarketCap verilerine göre 82.652.474 USD piyasa değeri ile 116. en büyük kripto para konumunda yer alıyor. Yazının yayına hazırlandığı sırada 1,65 dolardan işlem gören SRM coin’in 13 Ağustos 2020’de 2,22 dolar ile rekor seviyeyi 11 Ağustos 2020’de ise 0,11 dolar ile en dip seviyeyi gördüğü biliniyor.

CoinMarketCap verilerine göre şu anda dolaşımda 50.000.000 SRM bulunuyor ve bunun maksimum 10.000.000.000 SRM’ye ulaşılacağı görülüyor.

SRM Coin Yorum

Yapılan yorumlara göre Serum token’ın, FTX Exchange tarafından piyasaya sürülmüş olması kullanıcıların güven problemi yaşamasının önüne geçiyor. FTX’in daha önce Multicoin Capital, Tomochain, Compound ve Kyber Network gibi başarılı projelerle işbirilikleri yapmış olması da pozitif karşılanıyor.

Bunların yanında Binance listelenmesinin ardından yüzde 1.000’in üzerinde artışla birden kripto para gündemine oturan SRM token’ın da platform ile birlikte gelecek vaat ettiği düşünülüyor.

SRM Coin Nasıl Satın Alınır?

Project Serum’un yerel kripto para birimi SRM coin’i, dünyanın en büyük işlem hacmine sahip kripto para borsası Binance aracılığı ile hızlı bir şekilde satın alabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar