X


SEC Darknet Takibinde: İşin İçinde 27.000 Dolar Değerinde BTC de Var!

Ortaya atılan iddialara göre bir kişi sahte hisse senedi ipuçları satmak karşılığında 27.000 dolar değerinde Bitcoin (BTC) aldı.
09:10
19 Mart 2021

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), darknet’teki menkul kıymet sahtekarlığını hedeflediği bir eylem gerçekleştirdi ve Kaliforniya’da ikamet eden James Roland Jones aleyhine suçlamalar olduğunu açıkladı.

Suçlamanın Detayları

18 Mart’ta yapılan şikayete göre Jones, menkul kıymet işlemi yapabilmek için kamuya açık olmayan önemli bilgileri bulmak amacıyla 2016’nın sonlarında darknet tabanlı bir bilgi işlem forumuna erişmekle suçlanıyor.

Jones’un herhangi bir faydalı bilgi edinmekte başarısız olduğu ancak 2017 yılında hem bahsi geçen forumdan hem de kişisel olarak bağlantılı olduğunu iddia ettiği kurumsal kaynaklardan edindiğini iddia ettiği bilgilerle hisse senedi ipuçlarını satmaya başladı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bu noktada önemli olan ise Jones’un sahte bilgileri satmak için 27.000 dolar değerinde Bitcoin (BTC) aldığı iddia ediliyor.

Yapılan açıklamalara göre Jones, bir hisse senedinin düşeceği ya da yükseleceği yönündeki ipuçlarını satıyordu. Zaman zaman ise Jones’un aynı hisse senedi için farklı kişiler hem düşüş hem yükseliş ipuçları paylaştığı iddia ediliyor. Buna ek olarak Jones tahminin başarısız olması halinde bir darknet piyasasında ücretsiz başka ipuçları sunacağı sözünü veriyordu.

Kolektif Yatırım Havuzu

Dolandırıcı olduğu iddia edilen kişi, yatırımcılar adına alım satım yapma iddiasıyla 2017 yılında kolektif yatırım havuzunu da işletmeye başladı. Ancak Jones, yatırımcıların fonlarıyla işlem yapmıyordu ve bunun yerine kurbanlarını ek fonlar yatırmaya ikna etmek için sözde kâr olarak yatırılan anaparanın küçük bir miktarını iade ediyordu.

SEC Jones’u, Borsa Yasası’nın dolandırıcılıkla mücadele hükümlerini ihlal etmekle suçluyor ve haksız kazançların yanı sıra faiz ve ek cezalar uygulanmasını talep ediyor.

Darknet Piyasası

SEC’in Fort Worth bölge ofisinin direktörü David Peavler, ajansın darknet’teki suçları araştırmak için önemli kaynaklar ayrıldığını belirterek, “Bu dava, SEC’in darknet’te bile faaliyet gösteren ve her yerde menkul kıymetler yasasını ihlal eden kişileri takip edebileceğini ve izleyeceğini gösteriyor.” ifadelerini kullanıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar