X

Bu Gösterge Bitcoin’de (BTC) Yeni Bir Ralli Sinyali Veriyor!

Elde edilen verilere göre madenciler satış yapmaktan vazgeçti ve bu da Bitcoin fiyatında önümüzdeki günlerde artış sinyali olarak değerlendiriliyor.
10:15
19 Mart 2021

2021 yılının ilk çeyreğinde son yaklaşıyoruz ancak geri bırakmaya hazırlandığımız 3 ay ne Bitcoin ne de kripto para birimleri için tekdüze geçmedi. Bitcoin 10 hafta içinde 4 kez yeni bir tüm zamanlar rekoru kırarken 3 ay içinde piyasada hem ciddi yükselişler hem de kayda değer düşüşler yaşandı.

Bunların yanında çoğu Şubat ayında olmak üzere sürekli düzeltmeler yapıldı ve önceki raporlar, uzun vadeli yatırımcıların ve madencilerin 2021’de sürekli olarak kar elde ettiklerini gösteriyor.

Madenciler ve Bitcoin Fiyatı

CryptoQuants’ın All Miners Outlow grafiğine göre, madencilerin cüzdanlarından borsalara aktarılan toplam BTC miktarının Ocak ve Şubat aylarının sonunda yüksek olduğu görülüyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Örneğin 16 Mart’ta 7.189 BTC çıkışı gözlendi ancak bu rakam 25 Şubat’taki 15.000 BTC ve 29 Ocak’taki 16.500 BTC rakamından nispeten daha küçüktü. Madencilerin muhtemelen operasyonel maliyetlerini telafi etmek için satış yaptıkları veya boğa piyasasında sadece kar elde ettikleri oldukça açık.

Madenciler Satıştan Vazgeçiyor

Elde edilen verilere göre  Miner’s Position Index (MPI), madencilerin satış duyarlılığının bir kez daha düştüğünü gösteriyor. MPI grafiğine göre, derecelendirme yaklaşık olarak 0,38’e düştü ve 2’nin altındaki herhangi bir değer, madencilerin daha az satış yaptığını gösteriyor. En son yüksek derece olan 1,75 ise yukarıda belirtilen 7,189 BTC’lik çıkışın kaydedildiği 16 Mart’ta gözlemlendi.

Ek olarak madenciler son birkaç hafta boyunca Bitcoin biriktirmeye devam ettiler. Ayrıca elde edilen veriler madencilerin BTC fiyatının yükselmesi ile birlikte satış baskısını azalttığını da gösteriyor.

Arz Daralması

Öte yandan madencilerin satış baskısının azalması ile Bitcoin fiyatının yükselmesi birleşince özellikle bireysel yatırımcıların bir satın alma baskısı hissedeceği ve bir düşüş olmaması halinde yeniden arz daralması yaşanacağı yönünde yorumlanıyor.

Bu durumda da bir fiyat düzeltmesi olmaması halinde Bitcoin fiyatının önümüzdeki günlerde yukarı yönlü grafik çizmeye devam edeceği düşünülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar