X


SEC Bu Kez Popüler Kripto Para Borsasını Hedef Aldı! Şimdi Ne Olacak?

Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) bu kez merkezsiz kripto para borsası Uniswap'ı hedef aldı.
16:44
3 Eylül 2021
SEC Bu Kez Popüler Kripto Para Borsasını Hedef Aldı! Şimdi Ne Olacak?

Kripto para piyasasındaki düzenlemeler son zamanlarda çok fazla çekiş kazanıyor. Pek çok kripto para borsası son zamanlarda, faaliyetlerinin yasal olup olmadığını ve ilgili yönetim organlarının imtiyazına girip girmediğini belirlemek amacıyla soruşturmalara maruz kaldı.

SEC Bu Kez Uniswap’ı Hedef Aldı

Kripto para sektöründeki en büyük merkezi olmayan borsanın arkasındaki geliştirici olan Uniswap Labs, Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) tarafından faaliyetlerinin araştırıldığı  iddiası ile gündeme geldi.

Merkezi olmayan finans (DeFi) büyüdükçe, borsaların ve üzerinde çalıştıkları protokollerin denetimleri sıkılaştı. Öyle ki Uniswap şu anda merkezi olmayan finans (DeFi) için en büyük pazarı sunuyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

The Wall Street Journal’ın haberine göre, düzenleyiciler şimdi bu piyasanın uzun süredir gözetime direnen kısımlarını araştırmaya başladılar.

Yetkili bir kişiden elde edilen bilgiler, Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’nun (SEC) Uniswap Labs’ı incelediğini gösteriyor. Buna ek olarak SEC’in özellikle Uniswap’ın yatırımcılar tarafından nasıl pazarlandığı ve kullanıldığı hakkında bilgi toplamaya çalıştığı da edinilen bilgiler arasında.

Daha fazla yatırımcı geleneksel finansal ürünlerini Defı lehine terk ediyor. Bu, kripto para birimlerine karşı borç vermek ve borç almak için merkezi olmayan borsaların kullanılmasını, protokollerdeki varlıkların alım satımını ve staking gibi diğer hizmetleri içeriyor.

Çoğunlukla, geliştiriciler bu protokolleri yayınladıktan sonra, artık varlıklar üzerinde kontrol sahibi olmadıklarını söylerler. Dolayısıyla bu durum, yasa ve düzenlemeler söz konusu olduğunda sorumluluklarını büyük ölçüde azaltıyor. Ancak SEC Başkanı Gary Gensler, bu protokollerin, sahiplerine yönetim haklarını veren ticaret ücretlerinden ve dijital varlıklardan elde edilen karlardan yararlanan geliştiriciler ve hatta aracılar tarafından kontrol edilebileceğini söyledi.

Uniswap Soruşturması Devam Ediyor

Soruşturma haberi gündeme hızlı bir şekilde düştü ve büyük yankı uyandırdı. Soruşturmanın erken aşamalarında olunduğundan dolayı henüz bir belirsizlik durumu mevcut. Öyle ki soruşturma, Uniswap Labs adına herhangi bir ciddi veya resmi suistimal iddiasıyla sonuçlanabileceği gibi temiz bir şekilde de sonuçlanabilir.

Bu tür merkezi olmayan borsaları yöneten herhangi bir merkezi otorite bulunmadığından ve çoğunlukla topluluk tarafından kontrol edildiğinden dolayı resmi iddiaları toplamak zor olabilir. SEC Başkanı Gensler tüm bunlara ek olarak, düzenleyicilerin Menkul Kıymetler yasalarına göre kaydedilmesi gereken hizmetleri sunan borsalara daha fazla odaklandıklarına da dikkat çekti.

Öte yandan SEC, platformlarında yürütülen faaliyetler hakkında girişimlerden bilgi istedi. Konuyla ilgili olarak Uniswap Labs’ın bir sözcüsü, şirketin “sektörümüzü yöneten yasa ve yönetmeliklere uymaya ve herhangi bir soruşturmada onlara yardımcı olacak düzenleyicilere bilgi sağlamaya kararlı” olduğunu söyledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar