reklamı kapat

Santander Devrim Niteliğinde Bir Ripple Uygulaması Geliştirdi

13 Nisan 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Avrupa’nın öncü bankalarından İspanyol Santander, Ripple altyapısı xCurrent’ın hayata geçtiğini duyurdu. Bankanın dört farklı ülkedeki bireysel müşterileri  bundan böyle uluslararası havalelerde uygulamayı kullanabilecek.

Dün yapılan açıklamada, One Pay FX ürününün aktive edilmesiyle birlikte bankanın “birden fazla ülkede aynı anda bireysel müşterilerine blockchain temelli uluslararası ödeme hizmeti sunan ilk banka” olduğu kaydedildi. Mobil uygulamanın ilk etapta kullanılabileceği ülkeler ise İspanya, ABD, Brezilya ve Polonya. Santander gelecek aylarda daha fazla ülkeye açılmayı planlıyor. Banco Santander yöneticisi Ana Botin:

“Bugünden itibaren Birleşik Krallık’taki müşterilerimiz One Pay’i tüm Avrupa ve ABD’ye yapılan para transferlerinde kullanabilecek. İspanyol müşteriler Birleşik Krallık ve ABD’ye; Brezilyalı ve Leh müşteriler Birleşik Krallık’a uygulama üzerinden para gönderimi yapabilecek.”

Santander xCurrent yazılımını uçtan uca ödeme takibi ve tüm dünyada hızlı havaleler yapmak için kullanıyor. İlginç olan nokta ise, xCurrent’ta Ripple’ın kendi token’i XRP’nin kullanılmaması.

Bankadan daha önce yapılan açıklamada, uygulama sayesinde “3 tık ve 40 saniyede” uluslararası ödemelerin tamamlanacağı iddia edilmişti. Bu vaadin ne kadar oturaklı olduğunu önümüzdeki günler gösterecek. Ana Botin konuya ilişkin olarak şunları kaydetti:

“Avrupa’ya yapılan transferler aynı gün içinde tamamlanacak. Yaz aylarında farklı piyasalarda anlık gönderimlerin yapılabilmesi için çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. Amacımız her gün uluslararası para transferi yapan binlerce kullanıcımızın işini kolaylaştırmak ve bu doğrultuda önümüzdeki aylarda daha fazla para birimi ve ülkeyi sisteme dahil edeceğiz.”

Santander yenilikçi bir politikayla Ripple altyapısı kullanarak neden Avrupa’nın en büyük bankalarından biri olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Ancak Santander’in Ripple teknolojisinden faydalanmayı akıl eden tek banka olduğunu söylemek yanlış olur. Zira Japonya’da 61 banka benzer bir Ripple uygulaması üzerinde çalışıyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.