reklamı kapat

Rusya’da Yasa Dışı Kripto Para Madenciliği Yapan İki Kişi Tutuklandı

10:00
13 Nisan 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Rusya’da yasa dışı bir şekilde kripto para madencilik faaliyeti yürüten iki kişi güvenlik güçlerince yakalandı.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü Irina Volk, terkedilmiş bir kauçuk fabrikasında kurulan kripto para madencilik çiftliğiyle bağlantısı olduğu öne sürülen iki kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Rus medyasına göre polis ekipleri ayrıca Orenburg kentinde kripto para madenciliği için kullanılan 6.000’den fazla cihazı da ele geçirildi.

Madencilik çiftliği hakkındaki söylentiler Mart ayı başlarında çıkmaya başlasa da Rus güvenlik güçleri bu konuda herhangi bir soruşturma başlatmadı. Madyada çıkan haberlere göre madencilik çiftliğinde bugüne kadar toplamda 60 milyon ruble, yaklaşık 1 milyon dolar değerinde, elektrik enerjisi tüketildi.

Fakat bu Rusya’nın başından geçen ilk yasa dışı madencilik faaliyeti değil. Daha önce Nükleer Silah Araştırma Enstütüsünde çalışan birçok bilim adamı tesise ait süper bilgisayarları kullanarak kripto para madenciliği yaptıkları iddiasıyla tutuklanmıştı.

Elbette böylesine yasa dışı madencilik faaliyetleri sadece Rusya’da gerçekleşmiyor elbette. Geçtiğimiz aylarda Avustralya’daki bir meteoroloji bürosunun çalışanlarının ofise ait süper bilgisayarları kullanarak madencilik yaptıkları tespit edilmiş ve gözaltına alınmışlardı. New York’ta da benzer bir durum meydana gelmiş ofise ait cihazlarla madencilik faaliyeti yürüten zanlı gözaltına alınmıştı.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.