reklamı kapat

Winklevoss Kardeşlerden Kritik Güvenlik Patenti

13 Nisan 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Kripto para piyasasının renkli simaları Cameron ve Tyler Winklevoss, bir diğer deyişle Winklevoss kardeşler çalışmalarına aralıksız devam ediyor. ABD Patent ve Marka Ofisinin geçtiğimiz günlerde yayınladığı belgeler ikiz kardeşlerin sahibi olduğu Winklevoss IP şirketinin yaptığı patent başvurusunun kabul edildiğini gösteriyor. Patent başvurusunun dijital işlemlerde güvenliği artırmaya yönelik olduğu belirtiliyor.

Yayınlanan patent belgelerine göre, yeni sistemle bilgisayarlarda güvenliğin artırılması hedefleniyor. Sistem standart kriptografik şifreleme adımları kullanılarak “bulut bilgisayar sisteminde güvenli işlemlerin işlenmesini sağlayan bir sistem, yöntem veya program ürünü” olarak tanımlanıyor.  Patentin yazarları sistemin güvenli bir şekilde veri doğrulama yapabileceğini ve bu yolla harici veri bağlantılarında yetkisiz bilgi erişiminin önüne geçileceğini savunuyor.

Patentin öz kısmında, tanımlanan bilgisayar alt sisteminin ilk elektronik işleme isteğini işleyeceği, daha sonra, ikinci işlem çıktısını üretmeden önce ilk imzalanan verinin şifresini çözüp veriyi doğrulayacağı belirtiliyor. Bu durumda şifrelenmiş bir şekilde tutulan ikinci işlem çıktısı, ikinci özel anahtarı kapsayan ikinci bir alt sisteme aktarılıyor.

“Söz konusu yöntem bir kullanıcının gerekli yetkiye sahip olduğunu, kullanıcı oturumunun yetkilendirilmiş olduğunu, geçerli kullanıcı kimlik bilgisine sahip olunduğunu ve oturumun hala sürdüğünü, kısacası doğrulama gerektiren adımları doğrulayabilir. Kullanıcıya ait cihazdan gelen veya kullanıcıya ait cihazdan geliyormuş gibi görünen tüm isteklerin gerçek olup olmadığını bilgisayarda kurulu sistem anlayabilir. Farklı senaryolarda, bir bilgisayarın alt sistemleri arasında cereyan eden iletişim, bu yöntemin güven zinciri doğrulama yöntemleri aracılığıyla doğrulanabilir.”

Winklevoss kardeşler aynı zamanda kripto para borsası Gemini’nin sahibi. Dolayısıyla patenti alınan güvenlik sisteminin Gemini borsasında kullanılmaya başlaması bekleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.