X


Sabit Fiyatlı Kripto Paralar Güvenli Mi?

Tether'ın (USDT) ardından Gemini Dolar'ın (GUSD) da bir dolara sabitlenen fiyatı beklenen seviyelerin dışına çıktı.
10:00
17 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dolar destekli kripto para Tether (USDT) kripto para piyasasında sık konuşulanlar listesindeki yerini koruyor. Hakkında pek çok tartışma çıkan USDT son olarak dolar desteğini kaybetmesiyle gündeme geldi. Piyasaya sürülen yeni sabit coin’lerin de etkisiyle Tether fiyatı 1 dolarlık sabit seviyenin önemli ölçüde altına düştü. Bu durum sabit coin’lere duyulan güvenin sorgulanmasına neden oluyor.

Tüm dünyada en çok rağbet gören sabit coin USDT bir dolarlık seviyenin altına düşerken, çiçeği burnunda sabit coin Gemini dolar (GUSD) da sabit fiyatını koruyamadı. Winklevoss kardeşlerin kendi kripto para borsaları Gemini üzerinden piyasaya sürdüğü GUSD’nin fiyatı 1 doların üzerine çıktı.

Coinmarketcap’ten edinilen verilere göre Gemini dolar geçtiğimiz salı günü 1,19 dolar seviyesine ulaşarak tüm zamanlar rekoru kırdı. GUSD bir dolara sabitlenen fiyatını ilk olarak aynı haftanın pazartesi günü bozmuştu. Altcoin haberin hazırlandığı anda 1,04 dolardan işlem görse de kullanıcılar arasında tartışmaların çıkması gecikmedi.

GUSD bu yılın eylül ayının başlarında piyasaya sürülmüştü. New York Finansal Hizmetler Bölümünden dolara sabitlenmiş token için listeleme ve piyasaya sürme onayı aldıklarını duyuran Winklevoss kardeşler Tether’a rakip olmuştu.

Yeni sabit coin’in piyasaya sürülmesine ilişkin yapılan basın açıklamasında dolar desteği üzerinde durulmuştu. Dolara “sıkı bir şekilde sabitlendiği” bildirilen GUSD görünüşe bakılırsa bu açıklamayla ters düşen grafikler çiziyor. Tüm sabit coin’ler gibi GUSD’nin de amacı kullanıcıların kolaylıkla kripto para işlemi yapabilmesini sağlamak.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar