Gemini Dollar Nedir?

Gemini Dollar, ABD’nin popüler kripto para borsaları arasında gösterilen Gemini’nin çıkarttığı bir stabil kripto paradır.
23:00
10 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Gemini Dollar ABD’nin popüler kripto para borsaları arasında gösterilen Gemini’nin çıkarttığı bir stabil kripto paradır. 1 Gemini Dollar, 1 USD’ye eşit olacak şekilde piyasaya sürülmüştür.

Gemini Dollar (GUSD) Nedir?

Gemini Dollar (GUSD) olarak adlandırılan kripto para birimi Ethereum ağı üzerinden dolar gönderip almayı amaçlayan kullanıcılara likidite sağlamak üzere geliştirildi. Gemini borsası, dolaşımdaki GUSD kadar dolar mevduatı tutarak Gemini Dollar’ı dolara sabitliyor.

Şirketin kurucusu Winklevoss kardeşler dolar destekli kripto para birimi Gemini Dollar hakkında açıklamalarda bulunmuştu. İkizlerden Tyler Winklevoss Medium hesabı üzerinden yaptığı açıklamada ERC-20 tabanlı dolar destekli yeni bir kripto para birimi için New York Finansal Hizmetler Departmanından gerekli izinleri aldıklarını duyurmuştu.

GUSD Nedir?

GUSD, dolara sabitlenmiş bir kripto para birimidir. Gemini, yatırımcılarını korumak amacıyla dolar mevduatlarını State Street Bank’ta saklayacak ve onları Federal Deposit Insurance Corporation’ın (FDIC) mevduat sigortası programıyla sigortalayacak. Ayrıca ikizler Bitfinex’le yakınlığı bilinen dolar destekli kripto para birimi Tether’a yönelik şu ithamlarda bulundu:

ABD Dolarının şimdiye kadar şeffaf ve merkezsiz bir şekilde faaliyet gösteren güvenilir ve düzenlenmiş dijital temsilcisi olmadı. Gemini Dollar, ABD Dolarının fiyat istikrarını Blockchain teknolojisiyle ve ABD’li düzenleyicilerin gözetimiyle birleştiriyor.

Tether, CoinMarketCap verilerine göre 4. Sırada bulunuyor.  Piyasa değeri 4.144 milyar dolar bandında olan stabil kripto para biriminin 24 saatlik işlem hacmi ise 29 milyar dolar seviyesinde. Popüler kripto para borsalarının hemen hemen hepsinde işlem gören USDT, Bitcoin’den sonra en çok işlem hacmine sahip olan kripto para konumunda. Ayrıca Tether ve Bitfinex, Bitcoin’in 20 bin dolara ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırdığı aralık ayında Bitcoin’in fiyatını manipüle etmekle suçlanmıştı.

Gemini Dollar (GUSD) Nereden Alınır?

Tether’e alternatif olan Gemini Dollar’ı (GUSD) Bitfinex borsasından temin edebilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar