reklamı kapat

Rusya’da Kripto Para Sesleri Yükselmeye Başladı

Rusya önümüzdeki ay içerisinde kripto para düzenlemelerini tamamlayabilir.
18:00
14 Ocak 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Finansal Pazar Komitesi başkanı Rusya parlamentosunun bir alt meclisi Duma’nın ocak ya da şubat ayında kripto para düzenlemelerini konuşacağını ifade etti.

Rusya kripto paralarla ilgili bütün teknolojilere dijital değerler tanımlamasını yapıyor. Komite başkanı Anatoly Aksakov dijital değerlerin geleceğinin topluluk fonlarına ve yatırım platformlarına bağlı olduğunu dile getirdi. Projelerin büyük ihtimalle şubat ayında tartışılacağını belirtti.

Görüşmelerin yapılacağı tarihler Duma başkanı Vyacheslav Volodin’in talebi üzerine ayarlandı. Parlamentonun açılış konuşması sırasında başkan yasa yapıcılarının dijital ekonomi üzerine yoğunlaşması gerektiğini ve kripto paraları da bu yasaların içerisine dahil etmelerinin önemli olduğunu söyledi. Volodin aynı zamanda çalışmaları hızlandırmak adına uzmanlarla, girişimcilerle ve araştırmacılarla ortak bir çalışma yapılabileceğini not düştü.

Daha önce Rusya parlamentosu Mayıs 2018’de kripto paralara dair taslak yasaları onayladı ancak düzenlendikten sonra yasanın son hali kripto para sektöründen ağır eleştiriler aldı. Yasada madencilik, kripto paralar gibi kelimeler yeterli tanımlanmamıştı, taslak ilk okuma aşamasına geri döndü.

Bünyesinde mineral madenciliği işletmesine sahip milyarder Vladimir Potanin bulunduğu Rusya Sanayiciler ve Girişimciler Birliği kripto paralar için alternatif bir yasa tasarısı sundu. Kasım ayında birlik Rusya başbakanı Dmitry Medvedev’e bu öneriyi göndermişti.

Diğer yandan Rusya Kırım için bir Blockchain ağı kurmayı ve böylece yatırımcıları çekmeyi planlıyor. Yarım adanın Rusya bölgesi haline gelmesinin ardından yaptırımlardan bu yolla sıyrılmaya çalışılıyor. Çinli yatırımcılar projeye ilgi gösteriyor ancak yerel yetkililer ilerleme kaydetmeden önce kripto para düzenlemelerinin tamamlanmasını bekliyor. Ayrıca hükümete yakınlığıyla bilinen bir isim Kremlin’in ABD yaptırımlarından kurtulmak amacıyla Bitcoin’e yönelebileceğini  dile getirdi. Rusya son zamanlarda kripto paralara ilgisini giderek artırdı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.