Twitter Üzerinden Bir Dolandırıcılık Daha

Dolandırıcılar sosyal medya hesaplarının peşini bırakmıyor.
17:00
14 Ocak 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Güney Afrika’nın ulusal kriket organizasyonu bir Twitter dolandırıcılığına maruz kaldı. Indian Express’te bugün yayımlanan haberlere göre, organizasyonun resmi Twitter hesabından Bitcoin çekilişi yapılacağına dair sahte bir paylaşımda bulunuldu.

1 milyonun üzerinde takipçisi olan Kriket Güney Afrika (CSA), bu sabah erken saatlerde bir dolandırıcılık olayına maruz kaldığını Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımla açıkladı.

Dolandırıcılık amacıyla yapılan paylaşımda, Kriket Güney Afrika’nın İngiltere merkezli kripto para cüzdanı Luno ile ortaklık kurduğu ve bu ortaklık sayesinde kullanıcıların 20 BTC yani yaklaşık olarak 70,900 dolar ödül kazanabileceği iddia edildi.

Fark edildiği anda silinen tweet’te bu çekilişe dahil olmak isteyen kullanıcıların belirtilen cüzdan adresine 0,01 Bitcoin göndermeleri gerektiği belirtiliyordu. Bu tweet yaklaşık olarak beş saat boyunca yayında kaldı. Yani beş saat boyunca cüzdan adresi ulaşılabilir durumdaydı.

Olayın farkına varılmasının hemen ardından Kriket Güney Afrika Twitter üzerinden, “Gece boyunca hack girişiminden etkilenen bütün Twitter takipçilerimizden özür dileriz” açıklamasını yaptı ve hesabın kontrolünün tamamen geri alındığını ifade etti.

Öte yandan olayın diğer muhatabı Luno da paylaşımın herhangi bir gerçeklik payı olmadığını şu sözlerle dile getirdi:

Bu tweet’le herhangi bir bağımız yok. Kriket Güney Afrika ile bir ortaklık kurmadık.

Bunun yanında dolandırıcılık amacıyla kullanılan adrese yalnızca iki kişinin BTC gönderdiği ve hesapta 0,02 BTC olduğu iddia edildi.

Dolandırıcılar sadece kuruluş hesaplarını değil bireysel hesapları da dolandırıcılık yapmak için ele geçirmeye çalışıyor ya da bu hesapların birer kopyasını yapıyor. Örneğin geçtiğimiz zamanlarda Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin ve Tesla CEO’su Elon Musk’ın da ağzı Twitter dolandırıcılığı yüzünden yanmıştı.

Bunun yanında sadece Twitter değil Facebook hesapları da dolandırıcılık faaliyetleri için kullanılıyor.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar