reklamı kapat

Bakkt İlk Satın Almasını Gerçekleştirdi

Bakkt CEO'su risk yönetimlerini güçlendirmek adına adım attıklarını dile getirdi.
09:00
15 Ocak 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

New York Menkul Kıymetler Borsası destekli Bakkt Rosenthal Collins Group’un (RCG) bazı değerlerini satın alarak vadeli işlemleri gerçekleştirmek adına ilk satın almasını yaptı. Bakkt CEO’su haberi bir blog yazısıyla duyurdu.

Bakkt CEO’su Kelly Loeffler satın almanın Bakkt’in ilk kurumsal düzeyde vadeli işlem piyasası olma yolunda atılan sağlam bir adımı olduğunu belirtti. Bunun yanı sıra Loeffler düzenleyicilerden onay beklenirken işlemlerin daha iyi planlanması adına yapılan, risk azaltıcı bir hamle olduğunu vurguladı. Ayrıca Bakkt Çinli milyarder Li Ka-shing’in platforma yatırım yapmasıyla güven kazandı. ABD Emtia ve Vadeli İşlemler Komisyonu’nun onayı halen bekleniyor, Loeffler şunları ifade etti:

Hedeflerimizi gerçekleştirmek için teknolojiye yüklü miktarda yatırım yapmamız gerekiyor. Bu sayede yenilikçi bir platform oluşturacağız ve finansal pazardaki tecrübemizi kullanarak en güvenli ekosistemi yaratacağız.

RCG’nin satın alınması Bakkt’in alabileceği riskleri en aza indirmek ve düzenlemeleri kolaylaştırmak adına gerçekleştirildi. Bununla birlikte kara para aklama karşıtı ve müşteri tanı sistemleri için uzmanlık satın alınmış oldu. RCG 1923 yılında kuruldu ve bağımsız vadeli işlemler satıcısı olarak çalışıyordu. Şirket Aralık 2018’de müşteri hesaplarını Marex Spectron’a sattığını açıkladı.

Bakkt’in başlangıç tarihi 24 Ocak olarak belirlendi. Ancak sonradan yapılan açıklamalar düzenleyici onayının gecikeceği yönündeydi. CTFC’nin 30 günlük halka açıklama süresi yasağından ötürü Bakkt’in 24 Ocak’ta açılmasının mümkün olmadığı iddia edildi. ABD hükümetinin şu anda rekor kıran askıya alınışı 22 Aralık’ta başladı. Bu yüzden CTFC’nin normal şekilde çalışamadığı konuşuluyor, sonuç olarak karar daha geç gelebilir.

Bakkt ICE tarafından ilk olarak Ağustos 2018’de duyuruldu. ICE dünya çapında 23 borsayı yönetiyor. Bakkt için en başta belrilenen tarih 2019 başlarıydı ancak tabi bu iyimser bir tahmindi. Bakkt son açıklamasında başlangıç tarihinin ay sonuna sarkabileceğini duyurdu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.