Rusya Bitcoin (BTC) Yatırımlarını Yasaklıyor!

Rusya kripto paralarla ilgili yeni bir yasak kararı aldı! Bitcoin (BTC) 46.900 dolara kadar düştü.
19:30
13 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto paralarla alakalı Çin ve ABD’nin ortasında bir tavır takınan Rus hükümeti artık harekete geçiyor. Kripto para madencilerinin yoğun ilgi gösterdiği ülkede Bitcoin yatırımları artık kısıtlanacak. Ülkedeki yatırım fonlarını kapsayan düzenleme daha fazla kurumsal yatırımcının kripto para ekosistemine girişini engelleyecek.

Rusya Bitcoin (BTC) Yasağı

Rusya’daki yatırım fonlarının nitelikli veya niteliksiz yatırımcılara kripto yatırım hizmeti sağlamasına izin verilmeyecek. Rus merkez bankası, kripto para birimi endüstrisi ile ilgili katı politikalarına devam ediyor ve artık yatırım fonlarının Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerine yatırım yapmasını resmen yasaklıyor. Bugün kurumdan resmi olarak yapılan açıklamaya göre yatırım fonlarının kriptolarla alakalı faaliyetleri sınırlandırıldı.

Yayınlanan duyuru, fon yöneticilerinin kripto para birimlerinin yanı sıra “değeri dijital varlıkların fiyatlarına bağlı olan finansal araçları” satın almasını yasaklıyor. Açıklamada bireysel ve kurumsal yatırımcılara kripto para yatırımı konusunda ürün sunulmamasının altı çiziliyor.

Rusya Kriptoya Kurumsal Girişi Engelleyecek

Ülkedeki düzenleyici belirsizlik ve hükümetin kriptolara karşı sert tutumu zaten fonları bu konuda baskılıyordu. Şimdiye kadar hiçbir fon, müşterilerine kriptoyla bağlantılı ürünler sunamadı. Yerel haber ajansı RBC tarafından hazırlanan bir rapora göre, şimdiye kadar resmi bir yasak olmamasına rağmen kripto varlığı olan hiçbir Rus yatırım fonu olmadı.

AMarkets’in analitik departmanı başkanı Artem Deev, Rusya’nın şu ana kadar yalnızca bir sektörle ilgili borsa yatırım fonuna (ETF) sahip olduğunu söyledi. Deev’e göre fon, anonim yönetim şirketi “BrokerCreditService” tarafından yönetiliyor ve Block (Twitter), PayPal ve Broadcom gibi firmalar da dahil olmak üzere merkezi olmayan veri depolama ve blockchain’e odaklanan şirketlere yatırım yapıyor.

Sber’in varlık yönetimi başkanı Vasily Illarionov, Rusya’nın en büyük bankası Sber’in de blockchain odaklı bir ETF başlatmayı planladığını söyledi. ETF, “Blockchain Ekonomisi” olarak adlandırılacak ve blockchain’in benimsenmesiyle ilgili hisse senetlerine yatırım yapacak. Illarionov, fonun Rusya Merkez Bankası’nın kısıtlamaları kapsamına girmediğini ve bireysel yatırımcılara sunulabileceğini açıkladı.

Daha önce bildirildiği gibi, Rusya Merkez Bankası kripto para birimleri konusunda sert bir tavır aldı ve bazı büyük bankaların kripto yatırım hizmetleri sunmasını yasakladı. Düzenleyici, bu tür hizmetlerin “yatırımcıların çıkarlarını karşılamadığını ve büyük riskler taşıdığını” savundu.

Şimdilik ülkede direkt olarak kripto paralarla bağlantılı kurumsal yatırım ürünlerinden söz etmek mümkün değil. Ancak dolaylı şekilde kriptoyla ilgilenen şirketlere yukarıda açıkladığımız üzere bireysel ve kurumsal yatırımcılar yatırım yapabiliyor.

Rusya, vatandaşlarının ve ülkedeki sermaye sahiplerinin direkt olarak kripto paralara yatırım yapmasını istemiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar