X


Ripple (XRP) Yöneticilerinden SEC Davası İle İlgili Yeni Hamle Geldi!

İki üst düzey yöneticinin yeni bir talebi var.
13:16
12 Mart 2021

Bloomberg’e göre Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve Ripple kurucu ortağı Chris Larsen, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kişisel banka hesaplarına erişimini engellemeye çalışıyor. Bu haftanın başlarında SEC, sekiz yıla yayılan bir geçmişleri olan iki yüksek profilli yöneticinin banka kayıtlarını incelemek için altı bankacılık kurumuna celpler gönderdi.

Yöneticilerden Yeni Hamle

Ripple aleyhine açılan SEC davasında sanıklar olarak gösterilen Garlinghouse ve Larsen, kayıtsız XRP satışları yapmakla suçlanıyor.

Elde edilen son bilgilere göre ABD New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesinden Yargıç Analisa Torres’e yazdığı bir mektupta ikilinin avukatları, iki yöneticinin market alışverişleri gibi kişisel mali kayıtlarının davayla ilgisi olmadığını iddia etti. Dolayısıyla SEC’in suçlamalarla ilgisi olmayan şekilde yüksek erişim talep ettiği ifade ediliyor.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda, “SEC, neden bu bilgilere erişmek istediği konusunda tutarlı bir açıklama sunmadı ve sunamaz.” ifadeleri kullanıldı.

SEC, Karşı Çıkıyor

Bunlara ek olarak hem Garlinghouse hem de Larsen, SEC davasını reddetmek için bir dilekçe verme niyetlerini belirtmek amacıyla hakime ayrı ayrı mektuplar gönderdiler. SEC ise 10 Mart’ta sanıklara yanıt verdi ve her ikisinin de XRP‘nin menkul kıymet benzeri özelliklere sahip olduğu konusunda defalarca uyardığını iddia etti.

Aslında Larsen gerçekten 2012’de konuya ilişkin yasal notlar almıştı ve konuyla ilgili olarak, “2012 yılında iki yasal not, Larsen’i XRP’nin belirli koşullar altında teklif edilip satılması durumunda bir menkul kıymet olarak kabul edilebileceği konusunda uyardı ve XRP’nin bir menkul kıymet olup olmadığı konusunda ek netlik istemek için SEC ile iletişime geçmesini tavsiye etti.” ifadeleri kullanıldı.

XRP Satışları Devam Etti

Yapılan açıklamalara göre bu tavsiyeler rağmen ve önemli riskler söz konusu olsa da XRP satışları devam etti. Ayrıca SEC, hem Larsen hem de Garlinghouse’un yurt içi işlemlerde yer aldığını yeterince ifade ettiğini söylüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar