reklamı kapat

Ripple Teknik Analizi

00:10
12 Şubat 2018
  • Barış B.Barış B.

Değerli arkadaşlarım burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. Yapmış olduğum analiz ve değerlendirmeler teknik verilere dayalı eğitim çalışmasıdır. (Analiz tarihi: 11.02.2018)

Hazırlamış olduğum bu grafik GÜNLÜK bazlı bir grafiktir. (Her kırmızı veya yeşil bar bir günü temsil etmektedir.)

Düzeltme süreci içerisinde, sert hareketler ile geçen bir ay sonrasında, yine sert hareketler içeren bir haftayı geride bıraktık. Yalnız bu haftanın güzel bir özelliği de var: Sert düzeltmenin ardından sert toparlanmanın görüldüğü bir hafta olması.

Haftaya 0.8$ seviyesinden başlayan XRP, piyasadaki olumsuz hava içerisinde 0.56$ seviyesine kadar geriledi. Ancak piyasadaki toparlanmaya çok hızlı ayak uyduran XRP, bu seviyeden 5 gün içerisinde 1.22$ seviyesine kadar yükseliş gösterdi ve yatırımcısına rahat bir nefes aldırdı. Bu seviyeden gelen satışlar ile de haftayı 0.99$ seviyesinden kapatarak yaklaşık %24’lük bir değer artışı gerçekleştirmiş oldu. Şimdi geçtiğimiz hafta gerçekleşen teknik durumlara göz atıp değerlendirmemize geçelim.

XRP haftaya FIBO 0.236 seviyesinin hemen altında başlangıç yapmıştı. Piyasadaki olumsuz hava neticesinde bir miktar değer kaybı yaşadı; ancak grafiğime eklemiş olduğum A yatay trendi destek olarak çalıştı ve bu seviyeden dönüş gerçekleşti. FIBO 0.236 seviyesine kadar seri bir şekilde yükselen XRP bu seviyeyi de güçlü bir barla kırdı. Bu seviyeden gelen satışlar ile yeniden FIBO 0.236 seviyesine gerileyen XRP, hafta kapanışında ise bu seviyenin üzerinde kalmayı başardı. Bu gelişmeler doğrultusunda değerlendirmemize geçelim.

XRP yatırımcısının iyice umutlarını kaybettiği anda bu denli güzel bir dönüş gerçekleşmesinin çok olumlu olduğunu düşünüyorum. Daha önceden belirtmiş olduğum çanak veya fincan kulp formasyonlarından birinin oluşmasını engelleyececek bir durum da görünmüyor. Aksine bu doğrultuda uygun ortam oluşmaya devam ettiği kanaatindeyim (Yeniden belirtmek isterim; grafike çizmiş olduğum beyaz eğri sadece bir şablondur Çanak/Fincan Kulp formasyonu oluşumu aynı görüntüde olamayabilir, formasyon oluşumu bozulabilir).

RSI indikatörüne bakacak olursak dönüşün 30 değerinden gerçekleştiğini görüyoruz ki aşırı satım bölgesine tekabül ediyor. Hali hazırda ise FIBO 0.236 seviyesinin üzerine geçilmiş olması yükseliş için oldukça olumlu. Bu seviye üzerinde FIBO 0.382 seviyesine kadar hareket gerçekleşmesi beklenebilir. Bu aralıktaki bir süre yatay hareket formasyon oluşumu için olumlu bir ortam oluşturacaktır. FIBO 0.382 seviyesi yukarı kırılırsa FIBO 0.5 seviyesi yeni direnç noktamız olacaktır. Olumsuz piyasa koşullarında ise FIBO 0.236 seviyesi ilk desteğimiz olcaktır. Bu seviyenin altında ise A yatay trendi gündeme gelecektir. Bu trend aşağı kırılır ise görüntünün oldukça olumuz olacağını düşünüyorum.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.