reklamı kapat

Ethereum Teknik Analizi

12 Şubat 2018
  • Barış B.Barış B.

Değerli arkadaşlarım burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. Yapmış olduğum analiz ve değerlendirmeler teknik verilere dayalı eğitim çalışmasıdır. (Analiz tarihi: 11.02.2018)

Hazırlamış olduğum bu grafik GÜNLÜK bazlı bir grafiktir. (Her kırmızı veya yeşil bar bir günü temsil etmektedir.)

ETH bu hafta BTC’nin piyasada yaratmış olduğu panik havasından oldukça etkilendi. Haftaya 820$ seviyesinden başlangıç yapan ETH 560$ seviyesine kadar değer kaybetti. Ancak piyasanın toparlanması ile birlikte gelen alımlarla, çabuk toplarlanan kripto paralar içerisinde yer aldı ve 900$ seviyesine kadar yükseliş gösterdi. Hafta kapanışında ise yine hafta başlangıcında olduğu gibi 820$ seviyesinde hareketini sürdürdüğünüz görüyoruz. Şimdi geçtiğimiz hafta gerçekleşen teknik durumlara göz atalım ve değerlendirmemize geçelim.

Bir önceki hafta ETH için ikili dip formasyonu oluşumu beklentimden bahsetmiştim. Ancak bu hafta gelen satışlar ile fiyatın birinci dip seviyesinin altına sarkması bu formasyonun görüntüsünü bozmuş durumda. Fiyatın bu şekilde hareket etmesi ile FIBO seviyelerinde güncelleme yapmama neden oldu. Son grafiğime biraz değinecek olursak; hali hazırda devam eden düzeltme hareketi neticesinde fiyatın L1 trendinden oldukça uzaklaştığından çizmiş olduğum L1-L4 trendleri artık işlerliğini kaybetmiş durumda. Bu koşullar içerisinde fiyatın en son dönüş yaptığı dipten tarihi zirvesi arasındaki yatay hareketi takip etmek uygun olacaktır. Geçtiğimiz hafta içerisinde FIBO 0 seviyesinden dönüş yapan ETH’un FIBO 0.236 seviyesini hızlı bir şekilde geçerek FIBO 0.382 seviyesine kadar yükseldiğini görüyoruz. Bu seviyeyi geçemeyen ETH’de, gelen satışlarla yeniden FIBO 0.236 seviyesine kadar bir geri çekilme ve buradan da azda olsa bir toparlanma olduğu görülüyor. Bu gelişmeler ışığında değerlendirmemize geçelim.

ETH hızlı yükseliş trendinin düzeltmesine devam ediyor. Düzeltme hareketi içerisindeki son dip seviyesi (560$) düzeltmenin ne denli sert gerçekleştiğini de gösteriyor. RSI indikatörünün ise aşırı satım bölgesine gelmemiş olması ve trendinin aşağı yönlü olması bir nebze olumsuz görüntü oluşturuyor diyebilirim. Hali hazırda fiyat FIBO 0.286 ve FIBO 0.382 seviyesi arasında hareketine devam ediyor.

Olumlu piyasa koşullarında yukarıda ilk direnç bölgemiz FIBO 0.382 bölgesi olacaktır. Bu seviyenin yukarı kırılımında ise FIBO 0.5 seviyesi gündeme gelecektir. Yukarı yönlü hareketin ivme kazanması için A düşen trendinin yukarı kırılımı ve bu seviye üzerinde kalıcı olunmasının gerekli olduğunu düşünüyorum. Olumsuz koşullarda ise aşağıda ilk destek noktamız FIBO 0.236 seviyesi önemli desteğimiz olacaktır. Bu seviye aşağı kırılır ise bir önceki dip bölgemiz olan FIBO 0 seviyesi gündeme gelecektir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.