reklamı kapat

Bitcoin Teknik Analizi

00:01
12 Şubat 2018

Değerli arkadaşlarım burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. Yapmış olduğum analiz ve değerlendirmeler teknik verilere dayalı eğitim çalışmasıdır. (Analiz tarihi: 11.02.2018)

Hazırlamış olduğum bu grafik GÜNLÜK bazlı bir grafiktir. (Her kırmızı veya yeşil bar bir günü temsil etmektedir.

Hafta başında 8250$ seviyesinde seyreden BTC’yi hafta kapanışında da aynı seviyelerde takip ediyoruz. Ancak hafta içerisindeki hareketlerine bakacak olursak haftanın ne kadar heyecanlı ve stresli geçtiğini görebiliriz. Bu hafta BTC’nin 5950$ seviyesine kadar düşüş göstermesi, bu seviyeden 9000$ seviyesine yükselişi yatırımcısına gerçekten karmaşık duygular yaşattı.

Bir önceki analizimde alçalan takoz oluşumuna dikkat çekmiştim. Bu hafta da analizime aynı grafik üzerinden devam edeceğim. Alçalan takoz oluşumuna göre hafta başında A takozu alt trendi seviyesinde bulunan BTC haftanın ilk gününde gelen satışlar ile A takozunun dışına çıktı. Ancak bu seviyeden gelen alımlar BTC’yi atağa kaldırdı. Aşırı satım bölgesinde bulunan BTC buradan gelen alımlar ile FIBO 0.786 seviyesine kadar yükseldi. FIBO 0.786 seviyesinin direnç olarak iyi çalıştığını söyleyebiliriz ki, BTC haftanın geri kalan günlerinde de bu direnci geçemedi. Tekrar A takozu içerisine geçildiğini görüyoruz ancak B takozuna geçiş aşaması başarısız maalesef başarısız sonuçlandı. Bu bilgiler doğrultusunda değerlendirmemize geçelim.

Grafiğimde alçalan takoz dışına bir sarkma olduğunu görüyorsunuz. Ancak takoz dışında kalıcı olunmadığı için takoz aşağı kırıldı diyemeyiz, çünkü fiyat tekrar takoz içerisine girmiş görünüyor. Geçtiğimiz hafta RSI aşırı satım bölgesinden, gelmesi muhtemel tepkinin takip edilmesi gerektiğini belirtmiştim. Bu hafta gerçekleşen hareketlere bakacak olursanız aşırı satım bölgesinde gelen tepki yaklaşık olarak %50’lik bir prim imkanı sundu. Aşırı satım bölgesinin, uzun vade yatırımcıları ve kar realizasyonu yapan yatırımcılar için de uygun alım bölgesi oldu demek yanlış olmaz. Grafik üzerinde hacim barlarına dikkat edecek olursak, RSI indikatöründeki aşırı satım bölgelerinde oluşan hacim barları birbirinin kopyası gibi.

Orta vade düşünüldüğünde (önceki hareketleri de göz önüne alarak) gayet olumlu bir görüntü sergilediğini düşünüyorum. RSI grafiği ise aşırı satımdan gelen tepki ile haliyle yönü yukarı çevirmiş durumda. Yine orta vade için olumlu görüntü oluştuğunu düşünüyorum. Hali hazırdaki duruma bakacak olusak fiyatın FIBO 0.786 seviyesinin hemen altına olması bir nebze olumsuz görünüyor. Bu seviyenin geçilmesi ve üstünde kalıcı olunması yukarı yön açısından rahatlatıcı olacaktır. Bu seviyenin geçilmesi ile birlikte B takozu içerisine de geçilmiş olacak ve B takozu üst trendi hedefimiz olacaktır. Olumsuz piyasa koşullarında ise A takozu alt trendi ilk desteğimiz. Bu seviyenin aşağı kırılması halinde ise geçtiğimiz hafta gelinen 5950$ dibi destek bölgemiz olacaktır. Bu seviyenin altında ise FIBO 1 seviyesi takibimizde olmalıdır.

Geçtiğimiz hafta WMA 200 indikatörünü sert bir şekilde aşağı kırmıştık. Bu hafta WMA 200 altında seyreden fiyat hareketi olumsuz görüntü oluşturuyor diyebiliriz. Haftanın son dört gününde WMA 200’ün güçlü bir direnç olarak çalıştığını söyleyebiliriz. Bu seviyenin üzerine geçilmesi yükselişi destekler nitelikte olumlu görüntü oluşturacağı kanaatindeyim.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.


  • Duran
    2 sene önce

    Çok güzel anlatım

    11