X

Ripple Nasıl Alınır?

En popüler kripto para birimlerinden Ripple’ın alımı borsalar, bankalar ve eşten eşe gönderim ile yapılabilir.
10:23
29 Temmuz 2020

Kripto para ekosisteminin en tanındık altcoin’lerinden biri olan Ripple, her ne kadar uzun zamandır yatırımcısını hayal kırıklığına uğratsa da aslında ödeme alanında en büyük ve önemli projelerden biri. “Ripple nasıl alınır Akbank, Ripple nasıl alınır İş Bankası, Ripple satın al Akbank” gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Ripple Nedir Nasıl Alınır?

Aslında Ripple yalnızca bir kripto para projesi değil. Para transfer işlemlerinin ucuz ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesi amacıyla tasarlanan Ripple, açık kaynak kodlu bir platformdur. Dolayısıyla Ripple aslında geleneksel sistemlerde varolan yüksek işlem ücretlerini ve ucun işlem sürelerine çözüm üretiyor. Bu sebeple de birçok banka halihazırda Ripple sistemini kullanıyor.

Ripple ilk olarak günlük ödemelerde kullanılması amacıyla tasarlandı. O dönemde Ripple’ın alt yapısının Bitocin’den bile güçlü olduğu iddia ediliyordu. Bu durum bir nevi gerçeği yansıtıyor olabilir. Çünkü Ripple işlemleri Bitcoin’de olduğundan çok daha hızlı ve ucuza gerçekleşiyor.

Öte yandan birçok kripto para birimi XRP’nin madencilikler üretilmemesi ve tüm XRP’lerin ana şirkette bulunması XRP’nin kripto para ekosistemine uygun olup olmadığı tartışmalarının başlamasına sebep oldu.

XRP’nin tamamı RippleLabs’in elinde bulunuyor ve çeşitli dönemlerde kripto paralar şirketin insiyatifi ile piyasaya sürülüyor. Bu da merkeziyetsizlik olgusu ile çelişiyor. Ama Ripple bu iddialar her zaman karşı çıktı ve hatta çoğu kripto para biriminden daha merkezsiz olduklarını savundu.

Bunların yanında Ripple da her kripto para da olduğu gibi borsalar aracılığıyla satın alınabiliyor. Ancak madenciliği olmadığı için kişilerin kendilerinin XRP üretmesi mümkün değil. Ayrıca Ripple satın almak için diğer kripto para birimleri de kullanılabiliyor. Peer-to-peer yani kişiden kişiye transfler ile de Ripple alımı yapılabiliyor. Yani kripto para birimi cüzdanı olan bir kişi direkt olarak başka bir kripto para birimi cüzdanı sahibi olan kişiye doğrudan gönderim yapabiliyor.

Ripple Bankadan Alınır Mı?

Ripple’ın ana şirketi olan Ripple Labs’ın geliştirdiği ve özellikle uluslararası ödemeleri kolaylaştırmak amacıyla tasarladığı RippleNet ile bankalar aracılığıyla da Ripple (XRP) işlemlerini gerçekleştirmek mümkün hale geldi.

Türkiye’de de Akbank, İş Bankası ve Garanti Bankası gibi büyük bankalar RippleNet ile çalışıyor. Yani bu bankalar aracılığıyla Ripple işlemleri gerçekleştirilebiliyor. Örneğin; Akbank’ın “Akbank Direkt” uygulaması aracılığıyla dahi Ripple işlemleri yapılabiliyor.

Bunun yanında Ripple’ın ödeme sistemleri adın attığı büyük adımların ardından XRP ile işlem yapmak isteyen birçok kişi Google’da “Ripple nasıl alınır Akbank, Ripple nasıl alınır İş Bankası, Ripple satın al Akbank” gibi aramalarının artmasına sebep oldu. Çünkü geleneksel sistemlerde ödenen yüksek ücretler ve uzun süreler insanlar için gerçekten ciddi yükler oluşturmaya başladı.

Dünyada ise Ripple desteği sunan önemli bankalar arasında; Union Credit, Santander, UBS ve Westpac sayılabilir.

Bankaların yanı sıra yazının başında belirtilen yöntemlerden belki de en çok tercih edileni borsalardır. Geçtiğimiz zamanlarda Türkiye’ye de açılan ve işlem hacmi bakımından başı çeken Binance ile oldukça kolay bir şekilde XRP alım satım işlemi gerçekleştirilebiliyor.

Bunun için tabii ki öncelikle Binance’e üye olmak ve işlem gerçekleştirmek için gerekli koşulları sağlamış olmak gerekiyor.

Binance üzerinden anlık fiyatlarla alım satım yapmak için doların yanı sıra kripto para birimleri ile işlem yapmak için aşağıda görülen görselde “spot” seçeneği seçilerek ve ardından istenilen XRP miktarı girilerek anlık olarak işlem yapılabilir.

Ripple Nasıl Alınır 2020

Kurulmasının ardından attığı adımlarla hızlı bir gelişme kaydeden ve dünyanın en iyi kripto para borsalarına arasına yerleşen Binance aracılığı ile XRP işlemleri gerçekleştirilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar