X


Ripple Davasının Biteceği Tarih Netleşiyor! XRP Davası Yorumları!

Ripple davasıyla alakalı önemli gelişme! Davanın bitiş tarihi belli oldu. Yatırımcılar erken sevinmiş!
18:28
29 Nisan 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Tüm kripto para topluluğunun yakından takip ettiği bir gelişme var, elbette SEC ile Ripple arasındaki mücadeleden bahsediyoruz. Dakikalar önce Avukat James K. Filan davanın seyriyle alakalı önemli açıklamalarda bulundu. Peki Ripple davası ne zaman bitecek? Tüm detaylar sizlerle!

Ripple Davasının Son Gelişmeler

Avukat James, daha önce davanın temmuz ayı ile Kasım arasında bitebileceğine dair bir tahminde bulunmuştu. Bu onun için en iyi senaryoydu ancak gerçekleşmeyecek gibi görünüyor. Fakat o günden sonra bazı değişiklikler oldu. Bugün birçok mecrada “2022 Yılında XRP Davası Bitiyor” haberleri de son gelişmelere dayandırılarak paylaşıldı. Ancak James bunun yanlış anlaşıldığını düşünüyor.

“Uzmanlara meydan okuyan önergeler ve Özet Karar önergeleri için ayrı programlar belirlendi. Bu, Hakimleri, başvuruları yapıldıktan sonraki 6 ay içinde karar vermeye teşvik eden “6 Ay Kuralı” nedeniyle önemlidir”.

Önergenin sunulmasından 30 gün sonra, Hakimlere 30 günlük ek süre verilir. Altı aylık sürede davasını sonuçlandıramayan hakimler 31 Mart ve 30 Eylül tarihlerinde bir listeyle ilan edilir. Bu listelerde altı aydan uzun süredir devam eden ve bu tarihlerde bekleyen önergeleri listelenir. Bir Yargıcın adının “6 aylık listede” görünmesinin maddi bir yaptırımı yoktur. Fakat Yargıçlar genellikle bunun itibar sarsıcı bir durum olduğunu düşündükleri için listeye girmekten kaçınırlar. Avukat James’in araştırmasına göre 30 Eylül 2013 tarihinden itibaren Yargıç Torres bu listeye hiç girmedi.

Ripple Davasının Biteceği Tarih

Açılış bilirkişi önergesi 12 Temmuz 2022’de dosyalanacak, bu nedenle “6 aylık liste” 31 Mart 2023 tarihinde Ripple davası için kapsayıcı olacak. Özet Karar önergeleri 13 Eylül’de sunulacak. Yani tüm bunlara göre Ripple davasının resmi olarak neticelenmesi 31 Mart 2023 tarihini geçecek gibi görünüyor.

Avukat James K. Filan şunu söyledi;

“Yargıç Torres’in hem bilirkişi önergelerini hem de Özet Karar önergelerini 31 Mart 2023’te veya öncesinde aynı anda karara bağlayacağını düşünüyorum. Geçen hafta tartıştığım Goldman Sachs davasında yaptığı buydu. Bu bir tahmin işi, ancak davanın yıl sonundan önce karara bağlanacağına dair tahminler, bence isabetsiz olacak”.

Ayrıca 8/15 Kasım 2022’de, özellikle tatillerin aralarına sıkışmasıyla birlikte, son özetler dosyalandıktan sonra herkes işlerin daha hızlı ilerlemesini istese de bu olmayacak. Elbette mahkemenin doğru bir şekilde karar vermesi, hızlı karar vermesinden iyidir. Bu yüzden XRP yatırımcılarının fazladan birkaç ay da beklemesi gerekiyor.

James, övgüyü de ihmal etmedi.

“Ripple’ın avukatları ne yaptıklarını bildiklerini tutarlı bir şekilde gösterdiler, bu yüzden arkama yaslanıp sabırlı olacağım ve şimdi işlerini yaparken onları izleyeceğim”.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar