reklamı kapat

PoS, Erhereum’u Bitcoin’den Daha Güvenli Yapabilir Mi?

Buterin’e göre proof of stake algoritması Ethereum’u Bitcoin’den daha güvenli yapacak...
11:00
12 Ekim 2019

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’e göre Ethereum Blockchain’inde proof of stake (PoS) algoritması uygulanmaya başladıktan sonra Ethereum Bitcoin’den çok daha güvenli ve saldırılara kapalı olacak.

Saldırı Maliyetleri Yükselecek

Buterin, 8-11 Ekim tarihlerinde Osaka’da gerçekleşen Ethereum geliştiricileri konferansı olarak bilinen Devcon 5’te bazı açıklamalar yaptı. Buterin’e göre PoS algoritmasına geçilmesinin ardından saldırı maliyetleri oldukça yükselecek. Dolayısıyla bu durum Ethereum ağına saldırıların daha zor olmasını ve ağın daha güvenli hale gelmesini sağlayacak. PoW algoritmasından PoS algoritmasına geçiş Ethereum 2.0 ile gerçekleşecek. Konuyla ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz…

Buterin konuşmasına başlarken Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto’ya saygılarını sunmayı ihmal etmedi. Buterin konuşmasında sistemin tasarlanma şeklinin saldırı maliyetlerini çok fazla yükselttiğini bu sebeple de saldırının gerçekleşebilmesi için çok para harcanması gerektiğini ifade etti. Ancak buna rağmen bazı sorunlar olduğunu dile getiren Buterin şu açıklamayı yaptı:

Gerçekten büyük, ekstra bir finansal teşviki olan ya da sadece dünyanın yok oluşunu izlemek isteyen saldırganlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu bir hükümet olabilir ya da sadece biraz eğlenmek isteyen hacker’lar olabilir. Bu kişilerin ekonomik olarak teşvik edildiğini düşünün. Ne olursa olsun saldırı gerçekleştirmek isteyenler varsa?

Ethereum’un Güvenliği

Ethereum’un kullandığı PoS algoritması sayesinde kullanıcılar PoW sistemlerinde olduğu gibi büyük miktarda hesaplama gücü ve elektriğine yatırım yapmak yerine yeni blokların onaylanması için ETH’lerini akıllı sözleşmelere yatırabiliyorlar. Herhangi bir saldırı durumunda ise saldırıyı gerçekleştirmek isteyen kişinin yatırdığı ETH’nin yok olma olasılığı var. Dolayısıyla saldırganlar çok yüksek miktarda ETH kaybetme riskiyle karşı karşıya kalıyor.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun