Ethereum 2.0 Yaklaşıyor

Özet

  • Ethereum’u PoW’dan PoS algoritmasına geçirecek güncelleme yaklaşıyor...
13:00
2 Temmuz 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bir süredir, Ethereum (ETH) Blockchain’indeki bir sonraki geliştirme adım olan Serenity, geliştiriciler için biraz tuhaf bir rüya halini almıştı. Ancak geliştiricilere göre, verimliliği ciddi bir şekilde arttıracak ve ağdaki güç tüketimini azaltacak olan yükseltme hızla yaklaşıyor.

Phase Zero of Serenity

Ethereumworldnews’in haberine göre, kar amacı gütmeyen Ethereum Vakfı’nın önde gelen geliştiricilerinden Danny Ryan Pazartesi günü “Beacon Chain” olarak adlandırılan Phase Zero of Serenity’nin şartlarını yayınladı. Bu Phase Zero of Serenity daha önce “dondurulmuştu”. Ryan’ın bu adımı yükseltmedeki değişikliklerin çoğunun tamamlandığı anlamına geliyor. Bununla beraber CryptoSlate’in yaptığı açıklamalara göre, Phase Zero of Serenity’de yapılması planlanan bazı önemli değişiklikler hala var.

Bunların yanında bu haberin Ethereum için olumlu olduğu söylenebilir. Hem Bitcoin karşısındaki teknik duruşu açısından hem de fiyatı açısından bu haber Ethereum’a iyi gelebilir.

Öte yandan Ethereum kurucusu Vitalik Buterin bu geliştirmeyi, “Virtual Machine’i, Merkle Trees’i, protokolün verimliliğini ve daha önce hiç duymadığınız bir sürü küçük teknik şeyi geliştirmek için PoS ve paylaşma gibi teknik iyileştirmeleri bir araya getirmenin bir yolu.” olarak tanımlıyor. Sektörün önemli isimlerine göre ise bu geliştirme Ethereum’un mevcut durumundan yüzlerce kez daha hızlı ve ölçeklenebilir bir “yeni nesil Blockchain” oluşturma amacıyla gerçekleştiriliyor.

Ethereum 2.0 Nedir?

Ethereum 2.0 kapsamında uygulanacak olan güncellemelerin, Ethereum’un madencilik sistemini ve konsensüs protokolünü Proof of Work’ten (PoW) Proof of Stake’e (PoS) dönüştürmesi hedefleniyor. Bunun yanında Ethereum 2.0’ın ağ hızını, ölçeklendirmeyi ve güvenliği arttıracak bir paket olacağı belirtiliyor. Ethereum 2.0, PoS, sharding, eWASM, Plasma ve Raiden çözümleriyle beraber gelecek.

Ethereum 2.0 güncellemesiyle ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz…

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI