X


Popüler 15 Kripto Para Projesi İle İlgili Kritik Veriler Açıklandı: Yatırımcılar Nelere Dikkat Etmeli?

Messari, 15 kripto parayı inceledi.
21:23
17 Mayıs 2021

Kripto para sektörünün önde gelen araştırma şirketlerinden olan Messari, düzenli aralıklarla paylaştığı bültenlerine bir yenisini ekledi. Messari araştırmacılarından Ryan Watkins‘in Twitter üzerinden de paylaştığı veriler, birçok kripto para yatırımcısını yakından ilgilendiriyor.

Kripto Para Projelerinin Token Dağıtım Modelinin Önemi

Messari’nin hazırladığı araştırmaları birleştirerek bir tweet dizisi yayınlayan Watkins, örnek olarak ise 15 popüler kripto para projesinin token dağıtımını inceledi. Token dağıtımı, bir kripto para projesinin gerçek anlamda topluluğa mı yoksa geliştiricilerine mi hizmet edecek şekilde tasarlandığının görülmesini sağlayabilir.

Birçok kripto para yatırımcısı bir kripto parayı tercih etmeden önce genellikle önemli gelişmelerini ve fiyatını incelese de token dağıtımı gibi unsurlar uzun vadede çok daha büyük etkiler yaratıyor. Watkins, token dağıtımı kusurlu olan ve projeyi geliştirenlere daha fazla token verilen kripto paralarda büyük sorunların da ortaya çıkabileceğini belirtti. Kripto paraların oligarşik yönetime karşı olduğunu ima eden Watkins, bunun tam tersini yapan projeleri de açık etti.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Kripto Para Projelerinde Dikkat Edilecek 4 Kalem

Messari tarafından yayınlanan aşağıdaki tabloda yatırımcıların dikkat edeceği dört önemli unsur var. Mavi ile gösterilen genel satış verisi, direkt olarak projeye ilgi duyan yatırımcılara satılan tokenleri kapsıyor. Bu da aslında genel satış oranı ne kadar fazlaysa projenin o kadar “demokratik” olduğunu göstermekte.

Açık yeşil ile gösterilen “community allocations” kısmı ise eninde sonunda yine topluluğa dağıtılacak olan ekosistem fonlarını veya airdrop etkinliği için ayrılan tokenleri içeriyor. Bu da bir kripto para projesi için oldukça olumlu bir gösterge. Yine de bir projede airdrop yapılacak token miktarının çoğunluğu elde etmesi, satış baskısını arttırabilir.

Kırmızı ile gösterilen “insider” bölümü ise bir tokenin halka açık satış öncesinde ekibe, şirkete veya risk sermayedarlarına sattığı/dağıttığı tokenleri temsil ediyor. Söz konusu unsur, özellikle takıma dağıtılan tokenler söz konusu olduğunda Watkins’in uyarı yaptığı gruba dahil olunmasına yol açıyor. Bu da kırmızılık oranı fazla olan projelere karşı dikkatli olunması gerektiğine işaret etmekte. Tabii ki her proje için genelleme yapmak doğru olmayacaktır.

Son olarak gri renk ile gösterilen kısım ise projenin kar amacı gütmeyen vakıflarına (bkz. Ethereum Foundation), ortak yönetilen ödül havuzlarına veya test ağı geliştirmek gibi teknik olaylara yönelik fonlamalara ayrılıyor. Bunun önemli bir kalem olduğu görülmekte.

Yukarıdaki projelere bakıldığında ise token dağıtımı konusunda Ethereum, Cardano, EOS, Cosmos ve Tezos’un oldukça iyi durumda olduğu söylenebilir. Messari araştırmasına göre alarm veren projeler arasında ise Flow, Celo, Solana ve Near‘ın yer aldığı söylenebilir.

Messari araştırmacısı Watkins, Ethereum’un da yakında geçeceği Proof-of-Stake modelinde ise bu durumun çok daha tehlikeli olduğunu belirtti. Proof-of-Stake modelinde ağdaki işlemleri onaylayanlar ve oy hakkına sahip olanlar, ağın tokenini stake edenler olarak biliniyor. Balinaların ise çok daha fazla tokene sahip olup ağda tekel oluşturabilmeleri endişesi mevcut.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar