Reklam

PayPal Resmi Olarak Kripto İşlemlerine Başladı!

PayPal artık ABD’deki müşterilerine resmi olarak kripto işlemlerini yapma hakkı sunuyor.
08:13
13 Kasım 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

PayPal, Ekim ayında kendi uygulamasında Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi kripto varlıklarının alım satımını destekleyeceğini açıkladı ve bu açıklamalar ekosistemde büyük ses getirdi. Aslında şirketin eski CEO’su Bitcoin’i “tarihin en büyük dolandırıcılıklarından biri” olarak nitelendiriyordu. Dolayısıyla PayPal’ın bu adımı oldukça önemliydi.

PayPal Resmi Olarak Kripto Hizmetine Başladı

Ekim ayındaki açıklamaların ardından beta testler başladı ve yapılan açıklamalara göre başarılı geçen testlerin ardından hizmet nihayet ABD’deki tüm müşterilerine sunuldu.

Yapılan son açıklamalara göre artık ABD’deki tüm uygun PayPal hesap sahipleri doğrudan PayPal ile kripto para birimi alabilecek, satabilecek ya da saklayabilecek. Dolayısıyla artık uygun kullanıcılar PayPal uygulaması aracılığıyla Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash (BCH) ve Litecoin (LTC) satın alabilecekler.

PayPal Bitcoin ve Ethereum

Bunlara ek olarak bu hizmet, 2021’in ilk yarısında Venmo kullanıcılarına ve “belirli uluslararası piyasalardaki” kullanıcılara da sunulacak. PayPal konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda ise şu ifadeleri kullandı:

Tüketicinin kripto para birimini anlamasını ve benimsemesini artırmak için şirket, başlangıçta Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash ve Litecoin içeren belirli kripto para birimlerini doğrudan PayPal dijital cüzdanı içinde satın alma, tutma ve satma yeteneği sunuyor. Hizmet artık ABD’deki PayPal hesap sahipleri tarafından kullanılabilir. Şirket, 2021’in ilk yarısında özellikleri Venmo’ya genişletmeyi ve uluslararası piyasalara açılmayı planlıyor.

Bunların yanında PayPal, denetime tabi bir saklama ve kripto hizmet sağlayıcısı olan Paxos Trust Company ile çalışıyor. Fintech devi, bu operasyonu başlatmak için New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı’ndan da (NYDFS) onay aldı.

PayPal’ın Kripto Para Hedefleri

Açıklamalardan anlaşıldığı kadarıyla PayPal’ın basit bir kripto para birimi borsası olmanın ötesinde hedefleri bulunuyor. Örneğin; PayPal CEO’su Dan Schulman, şirketin 3. çeyrek kazanç toplantısında yaptığı açıklamalarda, şirketin merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC’ler) destekleyeceğini ifade etti.

CEO konuyla ilgili açıklamalarında, “Son olarak, kripto para birimlerinin faydasını artırmanın yanı sıra Merkez Bankası dijital para birimlerinin yeni biçimlerini benimsemek için yaptığımız son duyurumuzu açıklamak istiyorum. Cüzdanlarımızın ve etraflarındaki tüm hizmetlerin fizikselden dijitale geçtiği yeni bir finansal hizmetler çağına giriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Schulman üçüncü çeyrek kazanç toplantısında, CBDC‘leri “dijital ekonomiye” doğru küresel geçişte önemli olarak gördüğünü belirtti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar