Opsiyon İşlemleri BTC Fiyatını 12.000 Dolara Çıkarır Mı?

CME opsiyon işlemleri bugün başlıyor. Peki, BTC fiyatı bundan nasıl etkilenecek?
14:00
13 Ocak 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

2020’nin ilk gününden bu yana her ne kadar çok fazla bir zaman geçmemiş olsa da kripto para piyasasında hareketlilik yaşanacağının sinyalleri veriliyor. Bitcoin bu yıl yaklaşık olarak %12.5 oranında bir artış sergiledi ve analistlere göre Bitcoin opsiyon işlemlerinin başlamasıyla fiyat 12.000 dolara kadar çıkabilir.

Artış Sinyalleri

Analistlere göre Bitcoin’in hem teknik hem genel göstergeleri artış sinyalleri veriyor. BTC hafta sonu 8.000 dolarlık psikolojik seviyenin üzerine çıkmayı başardı ve 8.250 dolara kadar yükseldi.

Jeopolitik gerginliklerin artmasıyla hareketlenen BTC fiyatına, yaklaşan madencilik yarılanması, artan hash oranları ve zorluk ayarlamaları eklenince analistler tüm okların bir yükselişi işaret ettiğini ifade ediyor.

Öte yandan opsiyon işlemleri, vadeli işlem sözleşmelerinden biraz farklı olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü yatırımcı süresi dolduğunda opsiyon işlemlerinde sözleşmeyi satmalıdır. Piyasaya sürülecek olan son opsiyon sözleşmelerinin karlı olması için, Bitcoin fiyatı 25 Haziran’a kadar 12.430 doların üzerine çıkmalı ve yatırımcılar bunun olacağından emin gibi görünüyor.

12.430 doların altındaki bir fiyat opsiyon sözleşmelerini kayıpla sonuçlanacağını gösteriyor. Ancak yatırımcı hissiyatı bu kaybın söz konusu olmadığı yönünde. Yani yatırımcılar fiyatın 9 ay içinde 12.430 doların üzerine çıkacağına inanıyor.

CME Opsiyonları Bugün Başlıyor

Bugün CME Bitcoin opsiyon sözleşmeleri gibi kurumsal bir ürünü piyasaya sürüyor. Analistlere göre Bakkt’de olduğu gibi CME’de de ilk zamanlar beklenen hedefe ulaşılamayabilir. Ancak bazı analistler sonrasında opsiyon işlemlerinin Bitcoin fiyatını yukarılara taşıyacağını ifade ediyor.

CME, opsiyon işlemlerinin detaylarını geçtiğimiz günler açıklamıştı. Konuyla ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Beincrypto

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar