X


CME, BTC Opsiyon Sözleşmelerinin Detaylarını Açıkladı

CME, 13 Ocak’ta piyasaya sürülecek olan Bitcoin opsiyon sözleşmelerinin detaylarını açıkladı...
12:00
3 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin vadeli işlem platformları arasındaki rekabet güçleniyor. The Chicago Mercantile Exchange (CME) yeni Bitcoin opsiyon sözleşmelerinin ayrıntılarını yayınlarken Bakkt’ın eşdeğer ürününün piyasaya sürülmesine bir haftadan kısa bir süre kaldı. Peki, Bitcoin fiyatları bu duruma nasıl tepki verecek?

Kurumsal Yatırım Ürünleri

Bundan yaklaşık iki yıl önce CME Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini piyasaya sürmüştü. Yatırımcılar Bitcoin ile ilgili farklı bir ürünle karşılaştıkları için bu durum büyük ses getirmişti. Tahmin edildiği gibi bu sözleşmelerin piyasaya sürülmesinin ardından Bitcoin fiyatında ciddi artışlar yaşandı ve ardından bir sonraki sene %80’e varan düşüşler görüldü. İki yıl önce özellikle kurumsal yatırımcılar için yalnızca bir seçenek varken günümüzde kurumsal yatırımcıların değerlendirebileceği çok seçenek var.

Bitcoinist’in haberine göre bunların yanı sıra CME 13 Ocak’ta başlatmayı planladığı Bitcoin opsiyon sözleşmelerinin detaylarını açıkladı.

Vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri arasındaki temel fark, sözleşme sahibinin vade tarihinde vadeli işlem sözleşmesini satmak zorunda olması. Opsiyonlarda sözleşmenin bitiminde satılması zorunluluğu yoktur. Bu da elbette piyasa fiyatlarını etkileyebilecek esneklik sağlar.

Opsiyon Detayları

Yapılan açıklamalara göre sözleşme bedeli bir BTC olacak ve aylık olarak teklif sunulacak. Ayrıntılarda sözleşmelerin fiziksel olarak teslim edilecekleri belirtiliyor. Yani yatırımcılara sözleşmenin bitiminde Bitcoin verilecek. Bu yeni ürün Bakkt’in ürünleriyle benzerlikler gösteriyor.

Hem Bakkt’in hem CME’nin piyasaya süreceği yeni ürünlerle ilgili en çok merak edilen şey, Bitcoin’in fiyatını nasıl etkileyeceği…

İki yıl önce fiyat üzerinde çok olumlu bir etki yaratılmıştı. Çünkü zaten bu dönemde Bitcoin parabolik bir artış çizgisinde ilerliyordu. Ancak günümüzde bakıldığında altı aylık bir düşüş trendinin etkisinde olduğu görülüyor ve bu sebeple iki yıl önceki fiyat artışları görülmeyebilir…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar