X


Önemli Gelişme: SEC Komiserinden Yeni Kripto Para Açıklaması!

SEC komiseri resmen ilan etti. ABD kripto paralarla alakalı geç mi kaldı? Bundan sonra atılacak adımlar neler?
19:01
25 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Anlaşılan o ki, SEC komiseri Hester Peirce geceleri rahat uyuyamıyor ve güncel durumdan ciddi anlamda rahatsız. CNBC’ye konuşan Peirce, kripto para ekosisteminin ABD vatandaşları için önemli riskler barındırdığını ve geç kaldıkları yönünde endişelerinin arttığını söylüyor. İşte detaylar.

SEC Kripto Para

Menkul Kıymetler ve Borsa Komiseri Hester Peirce‘e göre ABD, kripto düzenlemesinde başarısızlığını ilan etti. Bu başarısızlığın zincirleme etkileri olacağını ve bu yüzden geceleri uyuyamadığını söyledi. Peirce, bu hafta DC Blockchain Zirvesi’nin oturum aralarında CNBC’ye verdiği demeçte, “Bu alanda çok fazla sahtekarlık var, çünkü bu alan henüz çok yeni” dedi. Ayrıca şunları söyledi;

“İnovasyonun gelişmesine ve deneylerin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesine izin vermiyoruz ve bu başarısızlığın uzun vadeli sonuçları var”.

Yorumlar, kripto pazarındaki erime devam ederken geliyor. Kripto paralardaki geniş çaplı bir satış, kısmen stablecoinlerdeki kargaşa sebebiyle daha da arttı. Yaklaşık 1 hafta içinde yarım trilyondan fazla değer kaybeden kripto para piyasaları moralleri ciddi anlamda düşürdü.

Peirce, “Dolandırıcılığın peşine düşebilir ve inovasyon tarafında daha olumlu bir rol oynayabiliriz, ancak bunu başarmalıyız, çalışmalıyız. Şimdiye kadar bu işi yapmaya istekli olduğumuzu görmedim” dedi.

ABD Kripto Para Düzenlemesi

SEC’in kripto para birimlerini düzenleme konusundaki iş tanımı belirsizdir. Aslına bakarsanız bu belirsizlik ve kurumlar arasındaki bu alandaki iş bölümü eksikliği süreci içinden çıkılmaz bir şeye dönüştürdü. Meclis Tahsisat Komitesi’nde Gensler, SEC’in dolaşımdaki kripto para birimlerinin “muhtemelen çok büyük bir kısmı üzerinde” yargı yetkisine sahip olduğunu söyleyerek buna biraz açıklık getirdi ve iş bölümü üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

SEC, son birkaç ayı kadrosunu güçlendirmek ve dijital varlık düzenlemesi ile ilgili sorumluluk alanını genişletmek için harcadı. Nisan ayında Gensler, Wall Street’in en üst düzey düzenleyicisinin kripto platformlarını kaydetmeyi ve düzenlemeyi planladığını söyledi ve bu ayın başlarında ajans, kripto para piyasalarında yatırımcıları korumaktan sorumlu personeli neredeyse iki katına çıkaracağını ve Crypto Assets ve Cyber ​​ekibini 50 kişiye çıkaracağını duyurdu.

Geçen hafta Capitol Hill’de Gensler şunları söyledi;

Kripto para borsaları gelip kaydolmalı. Ya da açıkçası, uygulama ve inceleme işlevlerimizde Kongre’nin bize verdiklerini kullanmaya devam edeceğiz”.

Gensler ayrıca yakın zamanda Meclis milletvekillerine kuralların “aslında oldukça açık” olduğunu söyledi. SEC Başkanına göre, halktan para topluyorsanız ve halk bu sponsorun çabalarına dayalı bir kâr bekliyorsa, bu bir teminattır. Gensler, bunun hem ihraççısı olmayan hem de ürünün arkasındaki tek tarafın çabalarına dayalı bir geri dönüş bekleyen bir kamu alıcısı olmayan bir emtiadan farklı olduğunu söylüyor.

Ripple zaferini tam da bu sebepten isteyen SEC Başkanı Gensler, yakın zamanda kripto paraların önemli bir kısmını menkul kıymet olarak ele almayı planlıyor. Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralar ise bunlardan büyük ihtimalle muaf tutulacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar