X


OKEx’te P2P Yöntemiyle Nasıl İşlem Yapılır?

17:08
7 Mayıs 2021

Şu anda her ne kadar yaygın olarak kullanılmasa da peer-to-peer (P2P) işlemler aslında kripto para işlemlerinin temelini oluşturuyor. Hatta Bitcoin’in (BTC) teknik dokümanının başlığı da “Peer To Peer Electronic Cash System”dir. Yani “Kişiden kişiye elektronik nakit işlemleri.”

P2P işlemlerin nasıl kullanılacağına geçmeden önce “peer-to-peer nedir?” sorusunu yanıtlamak faydalı olacaktır.

P2P (peer-to-peer) Nedir?

En basit  hali ile P2P işlemler, arada herhangi bir üçüncü taraf olmadan kişilerin kendileri arasında fon transferi ve dosya paylaşımı yapmasına imkan tanır. Arada herhangi bir üçüncü taraf olmadığı için P2P işlemler diğer transferlerden çok daha hızlıdır.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

P2P işlemler ilk olarak 1999 yılında ortaya çıktı ve Napster adlı uygulama ile eşler arası müzik dosyalarının paylaşımı ile popüler hale geldi. Napster ile kullanıcılar, istenen dosyalara sahip olanlarla bir sunucu üzerinden ilişkilendirilerek dosyalara erişebiliyorlardı.

Günümüzde ise peer-to-peer kavramının kripto paralarla oldukça ilgili olduğunu ifade edebiliriz. Bitcoin ağında peer-to-peer işlemler şifrelenmiş şekilde gerçekleşiyor ve fon yani para transferine imkan tanıyor. Kullanıcılar, dijital imzalı mesajlar aracılığıyla BTC veya işlem izni verilen diğer kripto paraları gönderebiliyor veya alabiliyor.

Bu sistemde tüm işlemler Blockchain adı verilen dağıtık defter üzerinde kaydediliyor ve ağa bağlı kullanıcılar defterdeki kayıtların kontrolünü sağlıyor. Bu noktada P2P işlemlerin sadece Bitcoin için değil, Ethereum gibi kripto paralar ve ağlar için de geçerli olduğunu belirtmek gerekiyor.

Öte yandan borsalar aracılığı ile doğrudan yapılan kripto para işlemleri ile P2P işlemleri arasında bazı farklar bulunuyor. Borsalar aracılığı ile doğrudan yapılan işlemlerde, borsada listelenen varlıklar için bir fiyat belirleniyor ve kullanıcılar bu fiyat üzerinden işlemlerini gerçekleştiriyor. Ancak P2P yönetimi kullanıldığında borsa alıcı ve satıcıyı buluşturan bir köprü görevi görüyor. Böylece fiyat ve ödeme yöntemini satıcının kendisi belirliyor ve bu kriterlere uygun olan alıcı ile eşleşme sağlanıyor. P2P işlemini kullanan satıcı havale, kredi kartı ödemesi, dijital ödeme sistemleri ve nakit ödeme seçeneklerinden birini kabul edebiliyor.

OKEx’te P2P İşlem

OKEx kullanıcılarına banka ödemesi veya P2P protokolü olmak üzere farklı yöntemler sunuyor. P2P yöntemi ile kullanıcılar, direkt olarak OKEx tarafından doğrulanmış reklam verenlerle (ilan verenler) OKEx komisyonu olmadan BTC, ETH ve USDT kripto paralarını ve itibari para birimleri kullanarak güvenle işlem gerçekleştirebiliyor.

OKEx’e kayıt olan ve gerekli doğrulamaları gerçekleştiren tüm kullanıcılar P2P işlemleri kullanabiliyor. OKEx hesabınız yoksa bu linkten kayıt olabilir ve birçok özellikle birlikte P2P işlemleri kullanmaya başlayabilirsiniz.

OKEx’te P2P İşlem Nasıl Yapılır?

Kayıt adımları tamamlandıktan sonra ana sayfadan “Kripto Al” butonuna tıklayarak açılacak sayfada “Hızlı İşlem”, “Blok İşlemler” ve “P2P İşlem” başlıklarından P2P’yi seçerek işlemlerine başlayabilirsiniz.

P2P işleme tıkladığınızda açılan sayfada ilan verenleri görüntüleyebilirsiniz. Eğer herhangi bir satıcı çevrimiçi değilse de kullanıcılar kendileri ilan oluşturabilir. Bunun için aşağıda görülen ilk kutudan işlem türünüzü yani “satın almak ya da satmak” seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. İkinci kutudan satın almak ya satmak istediğiniz kripto para birimini, satın almak ya da satmak istediğiniz kripto para birimini hangi itibari para birimi üzerinden almak istediğinizi ve hangi ödeme yöntemini kullanacağınızı seçebilirsiniz.

Yukarıda görülen üçüncü kutudan ise aklınızdaki fiyat için satın alım ilanı verebilir veya satmak istediğiniz kripto para için satıcı ilanı oluşturabilirsiniz. Bu noktada platformun, P2P’de satıcı olmak isteyen kullanıcıların doğrulanmış bir reklam veren olmalarını tavsiye ettiklerini belirtmek gerekiyor.

Herhangi bir OKEx kullanıcısı P2P platformunda reklam yayınlayabilir, ancak “doğrulanmış reklam verenler” OKEx ekibi tarafından incelenen güvenilir satıcılardır. Yapılan açıklamalara göre doğrulanmış reklam verenler P2P’ye daha büyük hacimlerde katkıda bulunurlar ve bunun karşılığında OKEx’ten özel avantajlar elde ederler.

Doğrulanmış bir reklam veren olmak isteyen kullanıcılar bu link ile başvurularını gönderebilirler.

OKEx’te P2P İle Satın Alma İşlemi

Kullanıcılar 5 adımda kolaylıkla satın alma işlemlerini tamamlayabilir. P2P platformunda satıcıların hepsine bulunan “Satın Al” butonu ile kullanıcılar işlemlerini başlatabilir. Satın Al butonuna tıkladıktan sonra karşınıza bir Kullanıcı Sözleşmesi çıkacak. Kullanım Sözleşmesini okuyun ve okuduktan sonra onaylayın.

Daha sonra karşınıza alışveriş bilgileri ekranı gelecek. Bu ekrandan alacağınız kripto para için ne kadar itibari para ödeyeceğinizi ve ödeme için hangi yöntemi kullanacağınızı belirleyin.

İşlem bilgilerini tamamlayıp, Satın Al butonuna bastığınızda karşınıza çıkacak Onay penceresini kontrol ederek işleme onay verin.

İşlemi onayladıktan sonra açılacak pencerenin sol tarafında işlem bilgileri ve sağ tarafında ise işlem yapacağınız satıcı ile konuşabileceğiniz bir pencere çıkacak. Burada ödemeyi yaparken ve yaptıktan sonra satıcı ile eş zamanlı iletişim kurarak işlemi tamamlayın.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar