X


OKEx’te Kripto Para Vadeli İşlem Yatırımı Nasıl Yapılır?

19:53
29 Nisan 2021

Genellikle yüksek fiyat volatilitesine sahip varlıklarda kullanılan vadeli işlemler, bir varlığı, belli bir tarihte ve önceden uzlaşılmış fiyat karşılığında alma veya satma anlaşması olarak tanımlanabilir.

Vadeli işlemlerin amacı, yüksek kar elde etmek yerine yüksek volatiliteye sahip bir varlıkta fiyat istikrarı sağlamaktır. Dolayısıyla vadeli işlemlerin fiyat volatilitesine karşılık bir risk yönetim aracı olarak tercih edildiği düşünülebilir.

Kripto para birimleri ve Bitcoin’de volatil varlıklar olarak nitelendirildikleri için sıklıkla vadeli işlemlere konu oldukları görülüyor. Bu sebeple bazı kripto para borsaları da kullanıcılarına vadeli işlem sözleşmelerini sunuyor. Bu borsalardan biri de OKEx.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

OKEx, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) dahil olmak üzere dokuz kripto para birimi için vadeli işlem sözleşmelerini destekliyor. OKEx’te her vadeli işlem sözleşmesi 100 dolar değerinde Bitcoin’i ya da 10 dolar değerinde farklı bir kripto para birimini temsil ediyor.

Peki, OKEx’te vadeli işlem seçeneğini kullanmak isteyen yatırımcılar hangi adımları takip etmeli?

1. Adım: Vadeli İşlemler Bölümü ve Etkinleştirme

Kullanıcılar OKEx’e üye olduktan sonra ana sayfada en üst kısımda yer alan Al-Sat menüsünden önce “Marjin İşlemler” bölümünü seçmeli. Burada kullanıcılar; marjin işlemler, sürekli işlemler, vadeli işlemler ve opsiyon işlemlerine konu olan tüm varlıkları görüntüleyebilir.

Sağ kısımda ise vadeli işlemler tercih edilerek sözleşmeler görüntülenebilir.

Daha önce hiç vadeli işlem yatırımı yapmamış olan kullanıcıların bu aşamada OKEx’te türev işlemlerini etkileştirmeleri gerekecek. Bu noktada kullanıcı için hazırlanmış metnin okunup ilgili kutucuğun işaretlenmesi gerekiyor. Bu adımdan sonra ise hesaba para transferi yapma adımı geliyor.

2. Adım: Para Transferi ve Sözleşmenin Seçilmesi

İşlemler başlamadan önce kullanıcıların öncelikle vadeli işlem hesaplarına para göndermesi gerekiyor. Bu noktada eğer borsadaki hesabınızda fon varsa oradan transfer yapabilirsiniz. Eğer OKEx’teki hesabınızda fon yoksa öncelikle buraya para yatırmalı daha sonra vadeli işlemler hesabınıza transfer etmelisiniz.

Vadeli işlem hesabına fon transferleri yapıldıktan sonra sıra sözleşmenin seçilmesine geliyor. Bu noktada kullanıcı iki marj türünden birini seçmeli: Coin Marjlı Vadeli İşlemler veya USDT Marjlı Vadeli İşlemler. Daha sonra kullanıcı, sözleşmenin sona ermesini istediği zaman aralıkları olan haftalık, iki haftalık, üç aylık ve altı aylık seçeneklerinden birini seçmeli.

Tüm bu seçimlerin ardından kullanıcılar sol taraftan istedikleri vadeli işlem sözleşmesini seçerek işlemlerine devam edebilir. Bu noktada OKEx vadeli işlem sözleşmelerinin her Cuma 08:00 UTC’de kapatıldığını hatırlatmakta fayda var.

3. Adım: Vadeli İşlemler İçin Kaldıraç ve Emir Ayrıntıları

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra süreli ya da çapraz marj türlerinden birini ve kaldıraç çarpanını seçebilirsiniz. Süreli marj türünü seçerseniz, marj fiyat volatilitelerinden bağımsız olarak aynı kalır; ancak çapraz marj türünü seçerseniz fiyata göre değişir.

Tüm bu adımların ardından emir tipi, fiyat ve tutar gibi bilgilerin girişini yapabilirsiniz. Emir ayrıntılarını girdikten sonra uzun (long) bir sözleşme girmek için (yani BTC satın almak için) Uzun Satın Al seçeneğine veya kısa (short) bir pozisyon başlatmak istiyorsanız (BTC satmak için) Kısa Satış seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Bunlara ek olarak açık pozisyonunuzu kapatmak isterseniz, bunu “Açık Emirler” sekmesinden Kapat’a tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz.

OKEx Vadeli İşlem Ücretleri

Yapılan açıklamalara göre OKEx’te tüm vadeli işlem yatırımları için işlem ücretleri %0,03’tür. Maker ve taker (yapıcı ve alıcı) ücretlerinin yüzdesi ise aşağıda gösterildiği gibi farklı kullanıcı katmanlarına göre değişiklik gösterebiliyor.

OKEx’e kayıt olmak ve işlemlere hemen başlamak için bu linki tıklayınız: www.okex.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar