X


NVT Oranına Göre Bitcoin Bu Yola Girdi: BTC Fiyatı Yükselecek Mi?

Charles Edwards, Bitcoin öngörüsü için NVT oranını işaret etti.
16:08
24 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Lider kripto para Bitcoin, düşüş aşamasının sonunu ifade eden önemli bir fiyat bölgesine giriş yaptı. Veriler, aşağı yönlü hareketli piyasada yatırımcıların yüreğine su serpti.

NVT Oranı Olumlu Sinyali Verdi

Kripto yatırım şirketi Capriole’nin kurucusu Charles Edwards, bugün itibarıyla attığı tweet’te yeni ve nadir bir aşırı satım sinyali ilettiği için Bitcoin’in ağ değeri (NVT) oranını işaret etti. NTV, geri dönüş sinyalleri veriyor. Bitcoin fiyat kaybı hafta içine girilmesi ile birlikte hızlandı. 33.000 dolar seviyelerinden işlem gören BTC, 30.000 dolarlık psikolojik seviyeye adeta göz kırptı.

Öte yandan zincir içi analistleri, son zamanlarda görülen kayıpların kapsamının gelecek sinyalinden ziyade aşırı tepkiden kaynaklandığını savunuyor. Bu tezi desteklemek adına Bitcoin’in gerçekte ne kadar aşırı alındığını veya satıldığını hesaplayan gösterge NVT’dir. İlk olarak kripto gazeteci Willy Woo ve girişimci Dmitry Kalichkin tarafından geliştirilen NVT, fiyat davranışının gerçekten zincir içi aktiviteye karşılık gelip gelmediği hakkında bir fikir oluşturmak için Bitcoin’in piyasa kapitalizasyonu ile günlük zincir içi işlem değerine oranını kullanıyor.

Daha sonra Edwards, Bitcoin olgunlaştıkça zincir içi davranıştaki doğal değişiklikleri hesaba katmak için standart sapma bantları ekleyerek metriği geliştirdi. Sonuç olarak ise dinamik aralıkta bunun NVT, bu hafta yeşil bölgeye döndü.

Son iki yılda yalnızca 2021 yazındaki Çin yasak dönemi ve Mart 2020’deki covid salgını bu tür bir NVT davranışı üretmişti. Edwards, NVT’nin en son hareketlerinin bir görselinin yanı sıra Twitter’da Bitcoin ağındaki işlem değeri verilerine göre hesaplayarak değer bölgesine girildiğini gösterdi.

Uzman Analist Mayıs Ayını Hatırlattı

Lider Bitcoin, geçtiğimiz kasım ayındaki tüm zamanların en yüksek seviyesinden %50 aşağıda yer alıyor. Bunun üzerine yatırımcı ve analist Scott Melker bu tür kayıpların ilk defa görülmediğini hatırlattı ve ekledi: “İnsanların hafızası gerçekten zayıf. Bitcoin geçtiğimiz mayıs ayında yalnızca 10 günde 58.000 dolardan 34.000 dolara düştü. 10 GÜN. Bu çok daha agresif ve yüksek hacimdeydi ve sadece 8 ay önceydi. Daha önce buralarda bulunduk.”

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolayısıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar