X


Numan Kurtulmuş’tan Bitcoin (BTC) Açıklaması! Düzenleme Meclise Ne Zaman Gelecek?

Numan Kurtulmuş kripto para düzenlemesi ve Bitcoin hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
21:58
20 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş bugün katıldığı bir etkinlikte kripto paralarla alakalı açıklamalarda bulundu. Hükümet kanadının etkili isimlerinden olan Kurtulmuş’un açıklamaları hali hazırda devam eden kripto para düzenlemelerine dair bize fikir verebilir.

Numan Kurtulmuş Bitcoin Açıklaması

Bitcoin’in yeni bir para birimi denemesi olduğunu söyleyen Kurtulmuş, dünyanın yeni bir küresel finansal mimariye ihtiyacı olduğunu ve Bitcoin’in bunun bir sonucu olarak doğduğunu düşünüyor. Numan Kurtulmuş’un açıklamaları genel olarak olumluydu.

“Açıkçası Bitcoin çok hızlı gelişiyor. Bununla birlikte spekülatif bir alan haline de dönüyor. Yasal çalışmalar yapılıyor herhalde önümüzdeki dönemde parlamentoya da gelecektir. Henüz ‘Bitcoin alternatif bir para birimidir’ demek için çok çok erken olduğunu düşünüyorum. Dikkatli olmak lazım, insanların yeni bir denemede kötü tecrübeler edinmemeleri için tedbirlerin alınması gerekiyor”.

Açıklamasında kripto paraların regüle edilmesine olan ihtiyaca dikkat çeken Kurtulmuş bunun neden gerekli olduğunu açıklıyor. Erdoğan’ın son yaptığı açıklamaya göre düzenleme meclise en kısa sürede gelecek.

Türkiye’nin Kripto Para Düzenlemesi

Mustafa Elitaş’ın bir süredir sektörün tanınmış isimleriyle yaptığı görüşmeleri takip ediyoruz. Öncelikle bir Space etkinliğine katılan Elitaş bazı isimleri devam eden kripto para düzenlemesi üzerine görüşmeye davet etmişti. Bu davet sonrasında farklı zamanlarda birçok isimle daha görüşmeler yapıldı.

Son olarak bugün Türkiye’de faaliyet gösteren en büyük kripto para borsalarından ikiyle görüşen yetkililer devam eden çalışmalarla ilgili görüş alışverişinde bulundu. Sosyal medyada dolaşan taslak Mustafa Elitaş tarafından sonrasından yalanlanmış olsa da kripto para camiası tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Türkiye’deki kripto para yatırımcılarının ana beklentisi ekosistemi baskılamayan ve ülkeye de yarar sağlayabilecek yapıcı regülasyonların hayata geçirilmesi yönündedir. Hali hazırda ABD bu konudaki çalışmalarını devam ettiriyor ve inovasyonu engellemeyecek düzenlemeler oluşturmaya çalışıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar