X


Refik Anadol, SpaceX ile İşbirliğini Duyurdu! Yeni NFT Koleksiyonu!

Refik Anadol, Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX şirketiyle yeni işbirliğini duyurdu. SpaceX verileri NFT olacak.
21:32
20 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

NFT alanında ülkemizin tanınmış isimlerinden olan Refik Anadol, Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX ile iş birliğini sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu. Mimariyi, görsel sanatları veri bilimi ve yapay zeka ile buluşturan Refik Anadol bugüne kadar oldukça önemli projelere imza attı.

Refik Anadol, SpaceX ile İşbirliğini Duyurdu

Türkiye’nin uzaya gönderdiği uydular içinde birlikte çalıştığı SpaceX şirketi dünyanın en zengin ismi olan Elon Musk’a ait. Refik Anadol son yaptığı açıklamada bu uzay yolculuklarının verilerini NFT haline getireceğini açıkladı.

Refik Anadol’un açıklaması şöyle;

“İnsanlık için çok önemli ve heyecan verici olan bu yolculuklara ait veriler daha önce hiç görselleştirilmemişti”.

Yeni NFT projesinde Refik Anadol, SpaceX ile iş birliği yaparak şirketin verileriyle NFT oluşturacak. Satışlardan elde edilen gelirin %30’u ise St. Jude Çocuk Hastanesine bağışlanacak.

Refik Anadol Kimdir?

1985 doğumlu olan Refik Anadol sanatın teknolojiyle buluşmasında önemli işlere imza atıyor. Kurucusu olduğu Refik Anadol Studio aracılığıyla yapay zekayı sanatla harmanlayan ünlü isim Kaliforniya Üniversitesinde akademik kariyerini devam ettiriyor. Yüksek öğrenimini Bilgi Üniversitesi’nde Görsel İletişim Tasarımı bölümünde çift ana dal yaparak 2009 yılında tamamlayan Anadol, ülkemizdeki ilk 3D video projeksiyon projesini hayata geçirdi.

Bilgi Üniversitesindeki eğitimini tamamlayıp Los Angeles’taki California Üniversitesi’nde (UCLA) medya sanatları programına katılan Anadol, ikinci yüksek lisansını da burada bitirdi. Sanatçının eserleri İstanbul Bienali, Ars Electronica ve Montreal Bienali gibi birçok etkinlikte sanatseverlerle buluştu.

The Aether Project adını taşıyan çalışmasıyla Microsoft Araştırma Ödülü’ne layık görülen Refik Anadol, bu ödülü sanat alanında alan ilk projenin de mimarıdır.

Sonsuzluk Odası, Sanal Tasvirler, Boston Rüzgarı, Virtual Applique, Arşiv Rüyası, Eriyen Anılar, WDCH Dreams ve Makine Anıları: Mekan gibi eserleri dünyaca ünlü çalışmalarının sadece bir kısmıdır. 2016 SEGD Küresel Tasarım Ödülleri, Onur Ödülü’nü alan Refik Anadol bir süredir NFT tabanlı çalışmalara da imza atıyor. Son olarak DATALAND isimli metaverse çalışmasını duyurmuştu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar