NFT Coin Nedir?

Rekor fiyata satılan NFT ürünü sonrası NFT Coin'ler herkesin gündeminde!
21:16
24 Ocak 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

“NFT token nedir?” veya “NFT token nasıl alınır?” gibi sorular özellikle 2021 yılının başından beri hiç olmadığı kadar popüler. NFT Coin almak isteyenler ile NFT’nin ne olduğunu merak edip “NFT Nedir?” diye soranların sayısında böylesine bir artış yaşanmasının temel sebebi ise rekor fiyata satılan NFT’ler olarak biliniyor. Peki NFT nedir ve NFT token nasıl alınır?

Non-fungible Token Nedir?

NFT token aslında “non-fungible token” statüsüne giren bütün kripto para birimleri ve tokenler için yapılabilecek bir tanımdır. Ethereum tabanlı ERC-721 token olarak bilinen NFT’ler aslında koleksiyon ürünlerdiri.

Ethereum ağındaki popüler token tipi olan ERC-20’ler, istenilen sayıda üretilebilir ve temel olarak birçok DeFi projesinin temelini oluşturur. Buna rağmen NFT’ler yani ERC-721 tabanlı tokenler sadece belirli bir sayıda olabilir ve bu sayede koleksiyonları yapılabilir.

Bunlar sadece koleksiyon ürünleri için değil aynı zamanda mülkiyet ispatı ve bir şeyin orijinalliğini kanıtlamak için de kullanılabilmekte. Fungibility olarak bilinen özellik, bu statüdeki tokenlerin birbirleri yerine geçebileceği anlamına gelir. Ancak NFT’ler için böyle bir durum söz konusu yok yani bunlar “non-fungible”.

Sanat ürünleri, blockchain tabanlı özel koleksiyon tokenleri ve tasarımlar NFT şeklinde satılabilir. Bunlar için kullanılan aynı kripto para borsalarına benzer NFT alım satım yerleri bulunuyor. Bunlar Opensea, Arkane Network ve Aave olarak verilebilir. Rarible ise şu an en popüler NFT satış yerlerinden birisi olarak görülüyor.

2020 yılının son aylarında Sgustok Magazine dergisinin ilk serisi 1,34 milyon dolara satıldı. Buna ek olarak kısa süre önce oldukça nadir olan “uzaylı” temalı bir CryptoPunk NFT’si 750.000 dolara yani 605 ETH’ye satıldı.

NFT Coin Listesi

NFT Coin diye bir tanım olmasa da NFT tabanlı coin piyasaya süren birçok proje bulunuyor. NFT Coin almak için Cryptokitties, Decentraland, WAX, Codex Protocol, Opensea, Rare bits, Sorare ve bunun gibi birçok projeyi kullanmak yeterli olabilir.

NFT Coin Nereden Alınır?

NFT Coin almak yukarıda bahsedilen platformlardan yapılabiliyor olsa da NFT odaklı projelerin bir kısmı Binance kripto para borsası üzerinden alınıp satılabilmekte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar