Norveç, Kripto Madenciliğine Yasak Kartını Masaya Koydu: Görüşmeler Ne Durumda?

Norveç, kripto madenciliğini masaya yatırarak bu alan ile ilgili önlemler başlığı altında politikaları görüşüyor.
17:35
19 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Norveç, kripto madenciliği ile ilgili zorlukları ele almak adına potansiyel politika önlemler planlıyor. İskandinav ülkeleri, kripto madencilerinin Çin’i terketmesinin ardından bu operasyonların kendi topraklarında öne çıktığını gördü.

Norveç, Yasak Kartını Masaya Koydu

Norveçli politikacı Bjørn Arild Gram, medyaya yansıyan röportajında Norveç’in iki İsveçli düzenleyici yetklili tarafından sunulan kripto madenciliği yasağı önerisini değerlendirdiğini aktardı. Mevcut durumda Norveç, kripto madenciliğini masaya yatırarak bu alan ile ilgili önlemler başlığı altında politikaları görüşüyor. Deneyimli politikacı Gram, İsveçli düzenleyiciler tarafından önerilen çözümleri incelediklerini belirtti. 

Geçtiğimiz hafta İsveç’in en üst düzey düzenleyicilerinden ikisi, yetkililerin Avrupa’da PoW’u yasaklamadıkça Paris İklim Anlaşması’nın hedefe ulaşmasının mümkün olmayacağı konusunda alarma geçti. PoW çevreye zararlı mıdır?

Proof of work sistemi, belirli bir ağda meydana gelen işlemleri doğrulamak için matematiksel problemler çözen bir algoritmadır. Zamanla zincirdeki blok sayısı artar ve süreci zorlaştırır, bu sorunları çözmek adına daha fazla bilgi işlem gücü ve enerji gerekir. Bunun üzerine İsveç’in en büyük yeşil enerji şirketi düzenleyicilerin iddialarını reddetti.

İsveç Politikaları

Geçtiğimiz hafta İsveçli finans ve çevre düzenleyicileri, Vattenfall’un sert tepki gösterdiği PoW madencilik yasaklama önerisini imzalamıştı. İsveçli düzenleyiciler söz konusu kararı şöyle açıkladı: “Madencilik hem büyük sera gazı emisyonlarına yol açtığı hem de acilen gerçekleşmesi gereken iklim geçişini tehdit ettiği için kısıtlanmıştır.”

Bu endişe verici düzenleme, kripto varlıklarının düzenlenmesini de kapsayacaktır. Devlete ait elektrik şirket Vattenfall’a göre en temiz enerjiyi üreten ülkede böyle bir yasağı önermek ve hayata geçirmek tek kelimeyle; şaşırtıcı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar