reklamı kapat

Bitcoin Madenciliği Yapabilir Miyim?

Hem evet, hem hayır. Bitcoin madenciliğinin masaüstü bilgisayarlar ve GPU’lar aracılığıyla kolaylıkla yapılabildiği günler maalesef çok uzakta kaldı. Bunun yanında uygulamaya özel entegre devrelerin yani ASIC’lerin ve Bitcoin madenciliği için özel tasarlanmış çiplerin piyasaya sürülmesiyle ağın toplam işlemci gücü arttı.

ASIC cihazlar

Bireysel madencilerin ise hala kendi ASIC tabanlı cihazlarıyla bir miktar para kazanmaları mümkün. Ancak Bitcoin madenciliğinin yapıldığı ASIC cihazlar çalışırken çok ısınırlar ve yüksek miktarda enerji tüketirler. Yani kazancınızın yanında elektrik ve soğutma masraflarını da göz önünde bulundurmanız gerekir. Ayrıca artık madencilik, yüzlerce makineyle ve enerjinin çok ucuz olduğu ülkelerde (İzlanda vs.) yapılmaya başlandı.

Ucuz Elektrik Yarışı

Ama Bitcoin fiyatının ileride artacağını düşünüyorsanız ve ucuz elektriğe ulaşımınız varsa ısınma problemini görmezden gelip kendiniz için Bitcoin çıkarmaya başlayabilirsiniz. Bunu yaparak hem sistem hakkında çok şey öğrenirsiniz hem de ağın güvenliğinin sağlanması için ileride ihtiyaç duyulacak madencilerden birisi olabilirsiniz. Ayrıca birçok madenci hem Bitcoin’leri ağa kazandırıyor hem ödül olarak kendi kazançlarını arttırıyor hem de eğlencenin tadını çıkarıyor.

Bununla beraber eğer kendi cihazlarınızı yönetmek istemiyorsanız, çeşitli “bulut madenciliği” şirketleriyle de çalışabilirsiniz. Bu şirketler, dünyanın dört bir yanındaki veri merkezlerinde bulunan büyük operasyonlardır. Kullanıcılar mevcut madencilik gücünden bir pay satın alır ve aldıkları pay kadar kar elde ederler.