Golden Cross ve Death Cross Nedir? Bitcoin ve Kriptolar İçin Neden Önemliler?

Golden cross ve death cross Hem geleneksel piyasalarda hem kripto para piyasalarında sıkça kullanılan göstergelerdir. 
18:00
19 Kasım 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para piyasaları söz konusu olduğunda yatırım stratejilerinin farklılık gösterdiğini ve geleneksel sistemlerde kullanılan yöntemlerin genellikle farklılık gösterdiğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Ancak kripto para yatırımcıları özellikle uzun vadeli Bitcoin yatırım stratejisi söz konusu olduğunda “golde cross” ve death cross” göstergelerinin oldukça önemli olduğunu ifade ediyor.

Yine de HODL stratejisini benimseyen bir yatırımcı olsanız da fiyat geçmişi, risk durumları, ekonomik raporlar, volatilite ve fiyat hareketleri ile ilgili tahminler olmak üzere takip etmeniz gereken pek çok etken olduğunu ifade edebiliriz.

Golden Cross Nedir?

Golden Cross terimi geleneksel yatırımlarda da kullanılıyor ve aslında Bitcoin için de benzer durumları ifade ediyor. Bir varlığın kısa vadeli hareketli ortalaması, uzun vadeli hareketli ortalamayı geçtiğinde bir golden cross oluşuyor. Bu durumda genellikle kısa vade yaklaşık 50 günlük bir süre olarak kabul edilirken, uzun vade yaklaşık 200 gün olarak kabul edilir.

Dolayısıyla bu dönemler boyunca Bitcoin’in ortalama fiyatının bir grafiğini çizerseniz ve 200 günlük eğrinin 50 günlük eğriyi geçtiğini tespit ederseniz bunun bir golden cross olduğunu rahatlıkla ifade edebilirsiniz.

Peki, golden cross piyasa ile ilgili nasıl bir ipucu veriyor? 

Golden cross piyasanın yakında bir toparlanmaya hazır olduğunun güçlü bir göstergesi olarak kabul ediliyor. Bu da golden cross oluşan varlığa yatırım yapmak için doğru zamanın geldiği şeklinde yorumlanıyor. Dolayısıyla eğer Bitcoin grafiklerinde bir golden cross oluşuyorsa bu, geleneksel piyasalarda da olduğu gibi bir artış sinyali olarak değerlendiriliyor.

Death Cross Nedir?

Death cross da aslında golden cross’un tam tersidir. Eğer grafiklerde kısa vadeli eğriler, uzun vadeli eğrileri geçiyorsa bu durumda death cross oluştuğu ifade edilebilir. Dolayısıyla nasıl ki golden cross bir alım ve yükseliş sinyali olarak değerlendiriliyorsa, death cross da bir satış ve düşüş sinyali olarak değerlendiriliyor.

Her ne kadar bu iki gösterge diğer geleneksel piyasalarda olduğu gibi Bitcoin ve kripto para birimleri için de önemli olsa da bu noktada kripto para birimlerinin diğer piyasalardan çok daha volatil olduğunu unutmamak gerekiyor.

Sonuç olarak bir golden cross, mutlaka piyasanın yukarı doğru hareket edeceği  anlamına gelmez. Benzer şekilde death cross da mutlaka piyasanın aşağı yönlü hamle yapacağı anlamına gelmiyor. Burada geleneksel piyasalarda yatırım yapacak kişilerin özellikle kripto para piyasasının volatilitesini ve dinamiklerinin farklı olduğunu göz önünde bulundurarak işlem açmalarında fayda var.

Takip Edilmesi Gereken Diğer Metrikler

Kripto para birimleri ve Bitcoin ile herhangi bir işlem yapmadan önce sadece golden ya da death cross’u değil aşağıda sıralayacağımız göstergeleri de göz önünde bulundurmanızda fayda var:

  • Yatırım Getirisi (ROI): ROI, belirli bir kripto para birimine para yatırma riskini ölçmenize yardımcı olabilir. Alım satım platformları genellikle bir varlığın kar-maliyet analizini sağlar ve bu da size ne tür bir risk aldığınızı söyler.
  • Piyasa Değeri: Bu belki de takip etmesi en kolay metriklerden biridir. Coinmarketcap gibi platformları kullanarak her kripto para biriminin piyasa değerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
  • Açılış Yüksek Düşük Kapanış (OHCL) Fiyatları: İşlem platformları seçilen bir sürede bir kripto para biriminin açılış, en yüksek, en düşük ve kapanış fiyatlarını kullanıcılarına sunar.
  • Dolaşımdaki Arz: Bitcoin’in sınırlı bir arzı vardır. Bu, diğer çoğu kripto için de geçerlidir ve bir varlığın mevcut arzı, piyasadaki likiditeyi belirler. Arzda ne kadar fazla kripto para olursa, piyasada mevcut likidite o kadar büyük olur.

Dolayısıyla bir kripto para birimi yapmadan önce mutlaka kendi araştırmanızı yapmalı, kulaktan dolma bilgiler ile işlemler açmamalı ve risklerinizi kontrol etmelisiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar