X

NFT’ler Durdurulamıyor: FTX NFT Piyasasına Solana Desteği Ekledi!

NFT ekosistemindeki büyümeler devame diyor ve her geçen gün non-fungible token’lar adına yeni adımlar atıldığını görüyoruz.
09:17
12 Ekim 2021

Yapılan son açıklamalara göre FTX.US’in NFT piyasası, Solana blockchain desteğini ekledi. Böylece kullanıcılar Metaplex token standardına uygun olarak işlemlerini gerçekleştirebilecek.

FTX’in NFT Piyasası

ABD’de kayıtlı FTX şubesi 11 Ekim’de yaptığı açıklamalar ile yeni Solana blockchain hamlesini duyurdu ve yakın gelecekte Ethereum (ETH) tabanlı token’ları da desteklemeyi planladıklarını dile getirdi.

FTX.US başkanı Brett Harrison  firmanın ana akım kullanıcılara kendi piyasaları aracılığı ile NFT işlemlerini yapmaları için “daha basit, daha güvenli ve daha kolay araçlar”  sağlamak istediklerine değindi ve “NFT ekosistemi popüler kültüre sızmaya başladı, ancak ana akım izleyiciye kolay erişim sunan ve yatırım yapılmasını sağlayan bir platformdan yoksun.” sözlerini kullandı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bunların yanı sıra kullanıcılar banka havaleleri ya da kredi kartları yoluyla da NFT işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Dolayısıyla şu anda platformda NFT işlemlerinin gerçekleşebilmesi için USD, Solana (SOL) ve ETH cinsinden listelenmeler bulunuyor. Buna ek olarak FTX tüm NFT satışlarında %2 ücret alıyor ancak listeleme ücreti bulunmuyor.

NFT Ekosistemi Büyüyor

Hem FTX hem de şirketin ABD’deki yan kuruluşu, ilk olarak geçen ay sınırlı işlevselliğe sahip NFT pazaryerlerini piyasaya sürdü. Kullanıcılar yalnızca Microsoft Paint’i andıran bir arayüz kullanılarak basılmış NFT’leri oluşturabilir veya bu NFT’ler ile işlem yapabilir.

Son zamanlarda NFT’ler siyasi amaçlarla fon toplamak için bile kullanılmaya başlandı ve pek çok popüler isim NFT ekosisteminde yer alıyor. Örneğin; son olarak Türk komedi dünyasının en önemli isimlerinden olan Cem Yılmaz da kendi NFT koleksiyonunu yayınladı ve bu NFT’leri alan kişilerin gösterilerine bilet kazandığını açıkladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar