reklamı kapat
  • BTC  :  34.867,62 ₺
  • ETH  :  2.179,02 ₺
  • BCH  :  4.167,98 ₺
  • XRP  :  2,81 ₺
  • BTC 34.867,62
  • ETH 2.179,02
  • BCH 4.167,98

Nevada Blockchain Vergisini Kaldıran İlk Eyalet Oldu

12 Haziran 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Nevada, yerel hükümet birimlerinin blockchain işlemlerinden kestiği vergiyi kaldırdı. 5 Haziran’da onaylanan yasayla birlikte Nevada blockchain vergisini kaldıran ilk ABD eyaleti oldu.

Nevada, önemli gümüş kaynakları sebebiyle sık sık “gümüş diyarı” olarak anılıyor. Eğlence şehri Las Vegas’ın da bağlı olduğu Nevada’nın gelirinin önemli bir kısmı Las Vegas gazinolarından geliyor. Gümüş diyarı Nevada şimdi de bitcoin’in süregelen ilerleyişini getirdiği yasayla perçinliyor.

30 Mart’ta cumhuriyetçi senatör Ben Kieckhefer, blockchain işlemlerinin eyaletin Elektronik İşlemler Kanunu kapsamında korunmasını öngören yasa tasarısını Senatoya sundu.

Bitcoin işlemleri artık vergisiz

Kieckhefer’in Mart ayında önerdiği blockchain dostu yasa tasarısını senato Nisan ayında onayladı. Mayıs ayında meclise giden yasa, değiştirilip onaylandıktan sonra tekrar değişiklikleri doğrulayan kurum olan senatoya gönderildi. Senatodan vali Brian Sandoval’a gönderilen tasarı validen de onay aldı. Kieckhefer yasa değişikliğine dair şunları kaydetti:

“Eminim Nevadalı girişimciler bu teknolojiyi ekonomimizi yenilemek ve ileri taşımak için kullanacaklardır. Atılacak adımları sabırsızlıkla bekliyorum.”

Öte yandan Nevada’nın Arizona’nın izinden yürüdüğünü söylemek mümkün. Zira Arizona valisi Mayıs sonunda blockchain imzalarının ve smart contract’leri yasal olarak tanıyan tasarıyı imzalamıştı.

Domino etkisi

Bitcoin ülkeler ve şirketler için bir nevi domino etkisine sebep oluyor. Nevada’daki yasanın hem Nevada’yı hem de blockchain camiasını ileri taşıyacağı rahatlıkla söylenebilir. Eyalette yapılacak blockchain projeleri de blockchain’in imajına katkıda bulunabilir. Bitcoin’in yasallığını meşru kılan bu değişiklikle birlikte Nevada, daha şeffaf ve iyi bir ekonomiye sahip olacağa benziyor.

Amerikan eyaletleri de yavaş yavaş bitcoin’in izinden gidiyor. Yola sıfırdan başlayan bitcoin artık dünyayı şekillendiriyor ve geleceğin ekonomisine yön veriyor. Eskinin aksine artık dünya bitcoin’e ayak uyduruyor ve bizi kripto paraların merkezinde olduğu bir finansal gelecek bekliyor.

Kaynak: Cointelegraph

ETİKETLER
loading...