X


Mt. Gox Davası Yetkilisi Yüklü Miktarda BTC Sattı

Mt. Gox davası ilerlemeye devam ediyor. Alacaklıların korunması adına yeni satışlar yapıldı.
07:00
26 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Japonya hükümetinin Mt. Gox’ın iflas işlemlerini yönetmesi için atadığı güvenilir kişi Nobuaki Kobayashi Mt. Gox’tan alacaklıların çıkarlarını korumak adına kripto para sattığını duyurdu.

Bugün yayımlanan bir belgeye göre Kobayashi 24658 BTC ve 25331 BCH’yi 25,9 milyar JPY (230,1 milyon dolar) karşılığında sattı. Bu satışın sonucunda güvenilir kişinin hesabında 70,059 milyar yen birikmiş oldu.

Kobayashi önceden belirlendiği gibi 10. alacaklılar toplantısından sonra satışı yaptı. Bloomberg tarafından yapılan hesaplamalara göre ortalama bitcoin’ler 8.100 dolardan satıldı. Ek olarak alacaklıların faiz gelirlerini garanti almak için bir bankayla anlaşıldı. Belgenin devamında güvenilir kurum ve kişilerin elinde BTC alacaklılarının çıkarlarını koruyabilecek kadar değer olduğu ve iflas işlemlerinin ilerleyen safhalarının da güven altına alındığı belirtildi.

Mt. Gox 2014 yılına kadar dünyanın en büyük Bitcoin borsasıydı ancak yüzlerce milyon dolarlık bir hack’lenmeden sonra çöktü. Hacker’lar bulunamadı, borsa iflas etti ve birçok insan parasını kaybetti.

Japonya yasaları alacaklıları korumak adına sivil rehabilitasyon yasaları adı altında yeni yasalar çıkardı ve hükümet tarafından güvenilir kişi atandı. 22 Ekim’e kadar alacaklılar belgeleriyle birlikte bu yasadan faydalanmak için başvurabiliyor. Gelecekte yaklaşık 1 milyar dolar değerinde BTC sahiplerine geri dağıtılacak ve piyasaya geri dönecek.

Geçmişte Mt. Gox cüzdanından yüklü miktarda BTC taşınmıştı ve  bu gelişmenin ardından kripto piyasasının genelinde değer kaybı yaşanmıştı. Daha önce de Mt. Gox bitcoin’leri yüklü miktarlarda satıldığı için piyasada dalgalanmalara sebep olmuştu.

Kaynak: Forklog

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar