X


BTC 2018’de Kendini Aşabilecek Mi?

BTC'nin yıllık bazda değer kazanma grafiklerine bakılırsa yeniden rekor kıracağı söylenebilir.
08:00
26 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin’in parabolik değer kazanma trendine bakılırsa 2018 sonunda ya da 2019 başlarında BTC tarihinin en yüksek fiyatını yukarıya çektiğini görebiliriz. BTC şu anda 6 bin dolar ve 7 bin dolar arasında salınıyor ve 3. çeyrek içerisinde en fazla 8400 dolara kadar yükselebildi.

BTC’yi eleştirenler en çok volatilite meselesini ağızlarına sakız ediyor. Ne zaman sert bir düşüş yaşansa bütün bıçaklar çekiliyor ve eleştirlerin ardı arkası kesilmiyor. Bazı çıkarımlar tabii ki doğru ancak bir adım geriye atıp bütün resme baktığımızda BTC’nin nasıl hareket ettiğini daha net görebiliriz.

BTC ortaya çıktığından beri büyük fiyat düşüşleri yaşadı ve ardından tekrar bir önceki en yüksek fiyatının üzerine çıkmayı başardı. Basitçe söylemek gerekirse Bitcoin sürekli parabolik kazanım gösteriyor, bu da Bitcoin’in logaritmik bir değer olduğuna işaret ediyor. Eğer lineer grafiklere bakarsanız geçtiğimiz yıl aralık ayının ortalarından bu yana düşüş yaptığını görebilirsiniz.

Diğer yandan yıl bazındaki BTC fiyatı grafikleri incelendiğinde BTC’nin sürekli olarak yıldan yıla yükseldiği anlaşılıyor:

BTC’nin “ilk balon evresi” olarak tanımlanabilecek zamanda BTC fiyatı bir anda 0,95 dolardan 32 dolara yükseldi, ardından büyük oranda değer kaybederek 2 dolara geriledi. 2013 yılında buna benzer bir trendi izledi. 100 dolardan 1200 dolara sıçradı ve 200 ila 300 dolar arasında gezindi. Geçtiğimiz sene 1000 dolardan 20000 dolara uçtu ve geçtiğimiz aylarda 6 bin dolar seviyelerine kadar geriledi.

Bitcoin bakterileri

Bir sosyal bilimci Prateek Goorha Bitcoin’in fiyat hareketlerinin bakterilerinin büyüme evrelerine benzetti. Goorha’ya göre bütün BTC rallileri 3 farklı evrede gerçekleşiyor.

İlk aşama “durağanlık”, piyasa düşüşün ardından dengeyi buluyor. Bu aşamada fiyat yatay değer kazanımları ve kısa ani artışlar ve hafif düzeltmelerle geçiyor. Yani bu evreyi bitcoin’in dip noktasına ulaştığı, 5800 dolar seviyesini gördüğü zamandan bu yana yaşadığımızı söyleyebiliriz.

İkinci evre “katlanarak büyüme” BTC’nin keskin bir şekilde değer kazanarak yeni bir tüm zamanların en yüksek fiyatına ulaşıyor. Geçtiğimiz boğaları BTC vadeli işlemleri başlatmıştı.

Son evre ise “düşüş” BTC büyük değer kaybediyor ve bu kayıp genelde %70’in üzerinde oluyor. Ancak Bitcoin her seferinde daha öncekinden daha yüksek bir dip noktası oluşturuyor.

Eğer şablon bozulmazsa BTC’nin bir tetikleyici olay ile birlikte yeni bir rekor değere ulaştığını görebiliriz. Belki gelecekte 6 haneli rakamlara dahi ulaşabilir.

Kaynak: Ethereumworldnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar