X


Mt. Gox Cüzdanlarından 140 Milyon Dolar Taşındı

11:00
27 Nisan 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

2014’te iflasını açıklayan Mt. Gox borsasına bağlı hesaplardan dün itibariyle 16000 BTC (yaklaşık 141 milyon dolar) taşındı. Mt. Gox’un cüzdanlarını takip eden CryptoGround sitesine göre, BTC’ler dört ayrı adresten kademeli olarak taşındı. Her işlemde yaklaşık 2000 BTC taşındı ve en sonunda cüzdanlarda 0 BTC kaldı.

Cüzdanları borsanın iflas mütevellisi (emanetçi) Nobuaki Kobayashi kontrol ediyor. Tokyolu avukat Kobayashi Mart ayında kripto para dünyasının gündemine bomba gibi düşmüştü: Kobayashi’nin Eylül 2017’de borsaya ait (Bitcoin ve Bitcoin Cash’ta duran) 400 milyon doları sattığı ortaya çıkmıştı. Blockchain verilerine göre an itibariyle Mt. Gox’a ait adreslerde 146,106 BTC bulunuyor.

Ek ağ verileri Kobayashi’nin taşıdığı paraların BTC’lerle sınırlı olmadığını gösteriyor. BTC’nin dışında yine 16 bin BCH’nin (Bitcoin Cash) dört ayrı işlemle taşındığı görülüyor.

Zamanının en büyük borsası Mt. Gox 2014 yılında faaliyetlerine son verdikten sonra alacaklıların çoğuna ödeme yapılmadı. Sonrasında Kobayashi Mt. Gox alacaklıları adına token’leri likidite etmekle görevlendirildi. Ancak bu süreçte birçok tartışma yaşandı çünkü Mt. Gox’un tuttuğu BTC’lerin değeri borsanın alacaklılarının talep ettiği miktardan daha fazla.

2010’da kurulan Mt. Gox borsasının pik yaptığı zamanlarda tüm dünyada işlem hacminin %80’i borsaya aitti. Mt. Gox’un iflas etmesinden beri hem borsa hem de borsanın kurucusu Mark Karpeles yasal sorunlarla boğuşuyor. Bunların arasında toplu davalar ve zimmete geçirme gibi suçlamalar bulunuyor.

Borsanın yaptığı toplu satışlar birçok kaynak tarafından BTC’deki fiyat düşüşüne sebep olarak gösterilmişti. Üstelik bazı toplu satışlar kripto para piyasasında büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlara denk geliyor. Örneğin 5 Şubat. Ocak ayında ulaşılan 830 milyar dolarlık rekor piyasa değeri 5 Şubat itibariyle %50 erimişti. Borsanın fon transferlerinden biri, ne tesadüf ki aynı tarihte gerçekleşti.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER