reklamı kapat

Moskova Menkul Kıymetler Borsası ICO’lara Merhaba Diyor

9 Haziran 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Moskova Menkul Kıymetler Borsası (MOEX) yatırımcılar için ilginç bir yenilik getirmeye hazırlanıyor. MOEX CEO’su Alexander Afanasiev dün Reuters’a verdiği röportajda, borsanın ICO projeleri hakkında bilgi paylaşmayı planladığını kaydetti.

Afanasiev token satış verilerinin yayımlanacağı bir platform geliştirmekte olduklarını ve platformun bu yılın sonlarına doğru faaliyete başlayacağını ifade etti. Platformda doğrudan token’lar listelenmeyecek. Bunun yerine yatırımcıların bilgilenmesi için belirli token’ların tanımına ve ICO’lara dair detaylara yer verilecek.

Şu ana kadar itibari paraları nasıl gördüysek onları (kripto paraları) da öyle görüyoruz. Kripto paralar şu anda “yasal olarak korunan varlık” statüsüne sahip değil. Ama gün gelir de bu durum değişirse borsamızın sisteminde onlara da yer vereceğiz.

Afanasiev ICO’ların satışına da yeşil ışık yaktı. Yatırımcı tabanından talep gelmesi halinde borsa ICO’lar için vadeli işlemler başlatabilir: “Vadeli işlemlerin dahil olduğu potansiyel bir sistem üzerinde çalışıyoruz.”


Öte yandan Rusya kripto para ve Blockchain düzenlemeleri konusunda olabildiğince temkinli adımlar atıyor. Finans yetkilileri Blockchain’in serbest bir şekilde kullanılmasını destekler gibi görünse de emniyet güçleri Blockchain faaliyetlerinin her fırsatta önünü tıkamaya çalışıyor. Şu ana dek Blockchain ve kripto paraların temel terminolojisi ve düzenlenme kurallarına yönelik iki yasa tasarısı hazırlandı. Yasa tasarıları Rusya parlamentosunda tartışılacağı günü bekliyor.

Perşembe günü Rusya devlet televizyonuna konuk olan Vladimir Putin, Blockchain fırsatlarını araştıracaklarını ve küresel finansal ticaret alanındaki kısıtlamalardan kaçınmak için Blockchain’i kullanabileceklerini kaydetti. Putin’in kripto paralar konusundaki tavrı ise oldukça netti:

Rusya Federasyonu Merkez Bankası kripto paraları ödeme yöntemi ya da değer saklama aracı olarak görmüyor.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.