reklamı kapat

 Monex Coincheck Borsasını Nasıl Canlandıracak

17 Nisan 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Hack’lenen Coinchek, Japonya’nın en büyük çevrimiçi aracı kurumlarından biri tarafından satın alındı. Monex Grup, Coincheck’i canlandırma planlarını ve satın alma ile ilgili riskleri özetledi.

Satın Alma Tamamlandı

Coincheck 16 Nisan’da resmi olarak Monex Grup’un iştiraki haline geldi. Önde gelen çevrimiçi menkul kıymetler firması 3.6 milyar yen yatırım yaparak Coincheck’i bünyesine kattı. Monex’in rakipleri arasında ise SBI Menkul Kıymetler, Rakuten Menkul Kıymet, Matsui Menkul Kıymetler ve Kabu.com vardı.

Monex Cuma günü düzenlediği basın toplantısında, 31 Mart’ta sona eren mali yıl için Coincheck’in rakamlarını açıkladı. Borsa geliri 980 milyon yen ve net işletme geliri 719 milyon yen olarak açıklandı. Ayrıca borsanın yaklaşık 1.7 milyon kullanıcıya ve 71 çalışana sahip olduğu da belirtildi.

Monex CEO’su Oki Matsumoto, Coincheck çalışanlarına şu açıklamada bulundu;

Personel değişikliği olmayacak. Mevcut çalışanların maaşlarına ve işleyişlerine saygı göstereceğiz. Şirketin adı veya logosu değişmeyecek. Süreklilik bizim için önemli.

FSA’in yeni Coincheck kaydını iki ay içinde onaylayacağına olan inancını ise, “Coincheck’i iki ay içerisinde yeniden başlatacağız.” sözleriyle ifade etti.

Kilit Yönetici Değişiklikleri

FSA tarafından düzenlenen iş geliştirme emri kapsamında CEO Koichiro Wada ve COO Yusuke Otsuka yönetim kurulundan istifa ederlerken üst düzey yönetici olarak göreve getirildiler. Önemli konularda ise Monex çalışanlarından oluşan yönetim kurulunun karar alma yetkisi olduğu açıklandı.

Monex COO’su Toshihiko Katsuya Coincheck’in başkanlığına getirilirken Matsumoto da yönetmen olarak göreve geldi.

Koichiro Wada ise konuyla ilgili, “Ben ve Otsuka 16 nisan itibariyle mevcut görevlerimizi bıraktık ancak sektörün gelişimi ve müşterilerin varlıklarının korunması için sorumlu yöneticiler olarak görevlerimizi devam ettireceğiz.” yorumunda bulundu.

Önemli Riskler

Ocak ayında Coincheck 58 milyar yen değerinde NEM kaybetti. Bu kaybın karşısında borsaya dava açan müşteriler de oldu. Dava açan müşterilere ödenecek masrafların ise 1 milyar ile 2 milyar yen arasında olduğu açıklandı.

Bunun yanında Coincheck’in “ucuza alındığı” yorumlarını reddeden Monex Grup’un CEO’su Nikkei şunları söyledi;

Coincheck FSA’e tescil ettirilmiş bir şirket değil. Bu yüzden satın alma önemli bir risk.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.